W Niemczech trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie załóg pojazdów mechanicznych, które reguluje czas pracy kierowców (także polskich, jeśli jeżdżą na terenie Niemiec). Co się zmieni?
Zdarza się, że kierowca pracujący w komunikacji miejskiej chce sobie dorobić „po godzinach”. Czy może? Tak, ale pod pewnymi warunkami.
Często trasa układa się tak, że po 4,5 godziny jazdy kierowca zatrzymuje się bardzo blisko bazy. Czy musi wówczas czekać 45 minut, aż pojedzie dalej? Nie – ale pod jednym warunkiem.
Zawodowy kierowca musi rejestrować na tachografie wszystkie swoje aktywności, również postój wynikający z tego, że był przypadkowym świadkiem wypadku. Jak oznaczyć taki okres w tachografie, żeby nie zapłacić potem kary?
Komisja Europejska ogłosiła pakiet przepisów, które dotyczą przewozów kabotażowych, płacy minimalnej w transporcie międzynarodowym oraz czasu pracy kierowców. Sprawdź, co się zmieni i od kiedy mają obowiązywać zmiany.
Główny Inspektor Transportu Drogowego określił wysoki współczynnik ryzyka na ten rok. Możesz sprawdzić, czy jesteś w grupie firm wytypowanych do kontroli. Zobacz!
Kierowca, którego tylko częścią obowiązków jest kierowanie pojazdem ciężarowym, może na trzy sposoby mieć udokumentowany czas pracy niezwiązany z prowadzeniem pojazdu.
Rząd przygotował nowe przepisy dotyczące podróży służbowych kierowców. Z kolei Komisja Europejska pracuje nad zmianami w czasie pracy kierowców. Sprawdź, co się zmieni.
Firma, która zatrudnia kierowcę na etat, musi zdecydować, w jakiej formie będzie prowadziła ewidencję jego czasu pracy. Sprawdź, co powinna zawierać ewidencja, jak najłatwiej jest ją prowadzić i jakie kary grożą za jej brak albo nieodpowiednie prowadzenie.
Sojusz drogowy to porozumienie, które z całą pewnością spowoduje zmiany w przepisach o czasie pracy kierowców. Zmiany bardzo niekorzystne dla polskich firm transportowych. Sprawdź, na co musisz się przygotować.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »