W tej zakładce zebraliśmy materiały dotyczące zasad: ubiegania się, odbioru, a także zwrotu licencji transportowych.
Pytanie: Czy składając wniosek o wydanie licencji na krajowy przewóz osób, przy spełnieniu wszystkich pozostałych warunków, trzeba być właścicielem autobusu? Czy wystarczy umowa wstępna zakupu albo umowa użyczenia? Czy przepisy określają maksymalny okres od zakupu pojazdu - do momentu uzyskania licencji? Jak uzyskać licencję na autokarowy zarobkowy przewóz osób?
Pytanie: Czy składając wniosek o wydanie licencji wspólnotowej można podać pojazdy, które są już obecnie zgłoszone w innej firmie transportowej? Czy prawo dopuszcza, aby ten sam pojazd był wykorzystywany w dwóch podmiotach lub więcej? Czy wypis z licencji jest przypisany do samochodu?
Pytanie: GITD przesłał decyzję stwierdzającą utratę dobrej reputacji przez naszą firmę. W odpowiedzi złożona została skarga do WSA na tę decyzję. Jednak GITD przesłał też decyzję o zawieszeniu zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Firma zamierza złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie tej decyzji. Czy GITD może odebrać firmie licencję, jak dalej należy postępować?
Pytanie: Do 31 marca 2024 r. należy złożyć oświadczenie o liczbie zatrudnionych kierowców. Czy podajemy liczbę osób zatrudnionych na stanowisku „kierowca” (w tym na umowę zlecenie, itp.), czy wszystkie osoby, które jeździły w ubiegłym roku pojazdami powyżej 3,5 t. bez względu na stanowisko, na jakim są zatrudnione, np. operator koparki (mający stosowne uprawnienia), który w grudniu przez kilka godzin prowadził samochód w zastępstwie nieobecnego kierowcy? Czy taką osobę uwzględniamy do obliczenia średniej liczby kierowców? Jesteśmy firmą budowlaną, która w 99% wykonuje transport na własne potrzeby, ale posiada też licencję i sporadycznie świadczy usługi transportowe.
Pytanie: Czy za brak zgłoszenia sprzedaży pojazdu do organu licencyjnego można dostać karę? Czy po zmianie nazwy firmy oraz formy prawnej spółki trzeba oddać wszystkie wypisy? Czy firmie grożą kary, jeśli nie zwróci wypisów?
Pytanie: Jaki dokument lub zaświadczenie powinien posiadać przy sobie kierowca wykonujący przejazd na liniach regularnych do 50 km?
Pytanie: Firma wykonuje okazjonalny, międzynarodowy przewóz osób busem do 9 osób łącznie z kierowcą. Jeśli licencja na międzynarodowy przewóz osób nie jest wymagana, to jak traktowany jest zarobkowy (okazjonalny) przewóz osób na terytorium RP do polskiej granicy (zebranie pasażerów w Polsce i transport do Danii). Czy w takim przypadku nadal konieczne jest pozyskanie licencji krajowej? Czy licencją/zezwoleniem musi dysponować przedsiębiorca (działalność jednoosobowa), czy może ja posiadać zatrudniony pracownik? Czy tranzyt przez Niemcy (jazda z „zamkniętymi drzwiami”, postoje jedynie na odpoczynek) należy zgłaszać do Federalnego Urzędu ds. Przewozu Drogowego?
Sprawdź nasz portal - testuj przez 24h za darmo
Aktualności i porady ekspertów
Wzory dokumentów
E-biblioteka z raportami
Kancelaria Prawna Morawiec & Kot sp. z o.o. sp.k. to zespół prawników specjalizujących się w prawie gospodarczym, handlowym i transportowym, która świadczy pomoc prawną klientom indywidualnym oraz przedsiębiorcom. Prowadzi postępowania windykacyjne, weryfikuje umowy, podejmuje czynności ukierunkowane na założenie nowych podmiotów gospodarczych. Kancelaria prowadzi także postępowania celno-skarbowe. W sferze zainteresowań Kancelarii pozostaje również prawo upadłościowe.