W zakładce Kontrole ITD znajdziesz wskazówki, jak przygotować swoich kierowców i firmę transportową lub prowadzącą przewozy na potrzeby własne do kontroli ITD. Dzięki naszym poradom dowiesz się, jak w praktyce stosować normy czasu pracy kierowców i jak długo przechowywać wykresówki oraz dane z karty kierowcy, aby uniknąć kar ITD. Zobaczysz też, na jakie decyzje ITD możesz złożyć skargę oraz jak napisać odwołanie od decyzji ITD.
Pytanie: Kierowca przywiózł protokół z kontroli drogowej na Węgrzech. Tamtejszy inspektor znalazł dwa naruszenia (4:31 jazdy ciągłej i 3 razy brak KR- KZ- i symbol państwa po przekroczeniu granicy). Jednak kontrola objęła okres 56 dni wstecz. Czy inspektor podczas kontroli drogowej może kontrolować tak długi okres?
Pytanie: GITD przesłał decyzję stwierdzającą utratę dobrej reputacji przez naszą firmę. W odpowiedzi złożona została skarga do WSA na tę decyzję. Jednak GITD przesłał też decyzję o zawieszeniu zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Firma zamierza złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie tej decyzji. Czy GITD może odebrać firmie licencję, jak dalej należy postępować?
Pytanie: W ciągniku siodłowym, po przebiciu została założona na przedniej osi opona o innej konstrukcji. Czy za jazdę z oponami o różnej konstrukcji i różnej rzeźbie bieżnika do warsztatu oponiarskiego, kierowcy grożą kary? Co stanie się, gdy transport zatrzyma Policja lub Inspekcja Transportu Drogowego? Czy jest to traktowane jako: NN 9.2 „wykonywanie przewozu drogowego pojazdem posiadającym usterkę lub usterki układu hamulcowego, połączeń układu kierowniczego, kół, opon, zawieszenia, podwozia lub innego wyposażenia, zakwalifikowane jako niebezpieczne – za każdy pojazd - 2000 zł”?
Sprawdź nasz portal - testuj przez 24h za darmo
Aktualności i porady ekspertów
Wzory dokumentów
E-biblioteka z raportami
Kancelaria Prawna Morawiec & Kot sp. z o.o. sp.k. to zespół prawników specjalizujących się w prawie gospodarczym, handlowym i transportowym, która świadczy pomoc prawną klientom indywidualnym oraz przedsiębiorcom. Prowadzi postępowania windykacyjne, weryfikuje umowy, podejmuje czynności ukierunkowane na założenie nowych podmiotów gospodarczych. Kancelaria prowadzi także postępowania celno-skarbowe. W sferze zainteresowań Kancelarii pozostaje również prawo upadłościowe.