Praca w załodze kilkuosobowej pozwala na wydłużenie godzin jazdy ciężarówką. W tym dziale dowiesz się co oznacza praca w załodze kilkuosobowej i jak należy ją rozliczać.
Jazda w załodze dwuosobowej pozwala kierowcom na wydłużenie okresu rozliczeniowego do 30 godz., a także odebranie krótszego, bo 9 godzinnego odpoczynku. Powstaje jednak pytanie, jak te odstępstwa rozliczać i rekompensować, gdy kierowcy rozdzielają się i prowadzą później pojedynczo. Sprawdź, jak stosować w praktyce przepisy o jeździe w załodze i pojedynczej obsadzie.
Pytanie: Pakiet mobilności wprowadził kilka udogodnień dla kierowców wykonujących trasy międzynarodowe. Czy przepisy te dotyczą również pracy w załodze dwuosobowej?
Pytanie: Zgodnie z przepisami pakietu mobilności kierowca załogi kilkuosobowej może wykorzystać przerwę trwającą 45 minut w pojeździe kierowanym przez drugiego kierowcę. Jak odnosi się to do przerwy wynikającej z art. 13 ust. 1 ustawy o czasie pracy kierowców? Dla przykładu: obydwaj kierowcy zaczynają dzień od wykonywania innej pracy przez 3 godziny. Następnie wsiadają do pojazdu i rozpoczynają jazdę. Czy po 3 godzinach należy zrobić przerwę czy wystarczy zamienić kierowców prowadzących pojazd tak, aby po 6 pracy ciągłej, pierwszy kierowca udał się na dyspozycję?
Sprawdź nasz portal - testuj przez 24h za darmo
Aktualności i porady ekspertów
Wzory dokumentów
E-biblioteka z raportami
Kancelaria Prawna Morawiec & Kot sp. z o.o. sp.k. to zespół prawników specjalizujących się w prawie gospodarczym, handlowym i transportowym, która świadczy pomoc prawną klientom indywidualnym oraz przedsiębiorcom. Prowadzi postępowania windykacyjne, weryfikuje umowy, podejmuje czynności ukierunkowane na założenie nowych podmiotów gospodarczych. Kancelaria prowadzi także postępowania celno-skarbowe. W sferze zainteresowań Kancelarii pozostaje również prawo upadłościowe.