Z tej zakładki dowiesz się, jak prowadzić dokumentację w firmie transportowej lub przy przewozach na potrzeby własne. Znajdziesz tu mnóstwo porad na temat ewidencji czasu pracy kierowców i harmonogramów czasu pracy kierowców oraz wydruków danych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego. Dowiesz się także, jak stosować wykresówki i zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu, czyli tzw. świadectwo działalności, znane kiedyś jako urlopówka lub żółta tarczka. Mamy tu też dla Ciebie teksty na temat licencji transportowych oraz zaświadczeń na przewozy na potrzeby własne.
Pytanie: Firma prowadzi transport ładunków w kontenerach hakowych na potrzeby własne. W drodze powrotnej kierowcy wracają na bazę z pustymi kontenerami. Podczas kontroli drogowej, policja zarzuciła nam brak dokumentów transportowych (art. 87 ustawy o transporcie drogowym) na przewożone puste kontenery, które są naszą własnością. Czy przy przewozie pustych kontenerów trzeba mieć dokumenty do ładunku – pomimo, iż są one częścią pojazdów, które do przewozu tych kontenerów są bezpośrednio dostosowane?
Pytanie: Jaki należy wystawić dokument CMR w przypadku transportu organizowanego przez naszą firmę lub gdy klient zagraniczny sam odbiera towar. Udało nam się uporządkować kwestie związane z Incotermsami, załatwić sprawę „dołożenia starań” w zdobyciu pełnych danych od klienta, gdy to on organizuje transport (taki obowiązek nakłada na nas mocodawca). Została zatem kwestia kosztów. Czy na CMR powinny trafić takie informacje jak: koszty związane z przewozem (przewoźne, koszty dodatkowe, należności celne i inne koszty powstałe od chwili zawarcia umowy do chwili dostawy), instrukcje niezbędne do załatwienia formalności celnych i innych (jeśli to my organizujemy transport to co należy umieszczać w informacjach o kosztach oraz gdzie dokładnie?) Jeśli natomiast to klient organizuje transport oraz jeśli nie jesteśmy w stanie podać tych danych to czy dopełnienie przez nas obowiązku w postaci wysłania zapytania do klienta i ewentualnego braku odpowiedzi - chroni nas przed konsekwencjami?
Pytanie: Po wykonaniu przewozu międzynarodowego angielska spedycja zażądała neutralizacji (sfałszowania) CMR. Według mnie neutralizacja jest niezgodna z prawem, więc tego nie zrobiłem. Z tego powodu spedycja angielska nie wypłaciła mi należności za usługę. Jaką instytucję w Wielkiej Brytanii powinienem zawiadomić w tej sytuacji?
Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu może wystawić każda osoba zatrudniona w firmie. Daty wystawienia świadectwa i przekazania go kierowcy mogą być dowolne, byle przypadały przed rozpoczęciem przewozu. Zaświadczenie może obejmować tylko część odpoczynku – pozostałą część kierowca poświadcza wówczas wpisem manualnym.
Pytanie: Firma produkcyjna wykorzystuje samochód o dmc powyżej 3,5 t. do transportu na potrzeby własne. Samochód prowadzi jeden kierowca i nikt inny nie posiada uprawnień do kierowania tym pojazdem. Czy kierowca postępuje prawidłowo wkładając kartę do tachografu i ustawiając funkcję OUT w przypadku załadunku auta przed planowanym wyjazdem (na drugi dzień) lub drobnymi czynnościami typu: podjazd w celu posprzątania, napompowania kół itp. (wszystko na terenie firmy)? Załadunku i pozostałych czynności dokonują inni pracownicy, a nie kierowca. Jak oznaczyć czas OUT na urlopówce?
Pytanie: Czy składając wniosek o wydanie licencji na krajowy przewóz osób, przy spełnieniu wszystkich pozostałych warunków, trzeba być właścicielem autobusu? Czy wystarczy umowa wstępna zakupu albo umowa użyczenia? Czy przepisy określają maksymalny okres od zakupu pojazdu - do momentu uzyskania licencji? Jak uzyskać licencję na autokarowy zarobkowy przewóz osób?
Pytanie: Czy składając wniosek o wydanie licencji wspólnotowej można podać pojazdy, które są już obecnie zgłoszone w innej firmie transportowej? Czy prawo dopuszcza, aby ten sam pojazd był wykorzystywany w dwóch podmiotach lub więcej? Czy wypis z licencji jest przypisany do samochodu?
Pytanie: Delegowanie pracownika jest jednoznaczne z potwierdzeniem, że kierowca jest zatrudniony na umowę o pracę. Co w sytuacji, gdy kierowca nie może mieć umowy o pracę (np. ponieważ jest rolnikiem), a zostaje delegowany do pracy za granicę. Bywają miesiące, że pracuje cały miesiąc jako kierowca, ale też takie, gdy pracuje np. 1-2 tygodnie. Jakie sankcje grożą za delegowanie kierowcy na umowie zlecenie?
Pytanie: Mechanik samochodowy posiadający prawo jazdy kat. B zamierza zakupić lawetę o dmc do 3,5 t. do transportu po kraju aut do naprawy. Jakie musi spełniać warunki? Czy musi mieć jakieś specjalne prawo jazdy na lawetę? Czy wystarczy rozszerzenie działalności (jakie PKD?) i czy musi spełniać jakieś inne wymagania?
Pytanie: Przy transporcie towarów niebezpiecznych w kabinie kierowcy w miejscu łatwo dostępnym powinny być przewożone „instrukcje pisemne zgodne z ADR” według wzoru 5.4.3.4. Czy dokumenty przewozowe ADR muszą być fizycznie wydrukowane czy mogą być w wersji mobilnej np. w formie aplikacji lub pliku PDF? Umowa ADR nie precyzuje przecież wymogu posiadania drukowanej wersji instrukcji pisemnych.
Pytanie: Córka chce otworzyć spółkę z o. o. zajmująca się spedycją. Aby otrzymać „licencję spedycyjną” od starosty potrzeba osoby zarządzającej z certyfikatem. Czy ojciec – posiadający firmę transportową (80 kierowców i pojazdów) może użyczyć swojego certyfikatu kompetencji zawodowych?
Pytanie: Firma otrzymała zapytanie od państwowej straży pożarnej odnośnie wystawienie kierowców na zaprowadzenie pojazdu z drabiną pożarniczą na serwis do miejscowości Karlsruhe w Niemczech. Pojazd jest sprawny, uszkodzony został kosz drabiny, więc przejazd odbędzie się „na kołach”, bez lawety. Jakie dokumenty wymagane są do takiego zlecenia i czy firma musi posiadać licencję na transport międzynarodowy? De facto jest to tak naprawdę usługa wynajęcia kierowców, a kierowcy mają uprawnienia do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi.
Sprawdź nasz portal - testuj przez 24h za darmo
Aktualności i porady ekspertów
Wzory dokumentów
E-biblioteka z raportami
Kancelaria Prawna Morawiec & Kot sp. z o.o. sp.k. to zespół prawników specjalizujących się w prawie gospodarczym, handlowym i transportowym, która świadczy pomoc prawną klientom indywidualnym oraz przedsiębiorcom. Prowadzi postępowania windykacyjne, weryfikuje umowy, podejmuje czynności ukierunkowane na założenie nowych podmiotów gospodarczych. Kancelaria prowadzi także postępowania celno-skarbowe. W sferze zainteresowań Kancelarii pozostaje również prawo upadłościowe.