W tym dziale znajdziesz wszystko na temat przerw kierowców w pracy - ile trwają, jak je dokumentować, ile przerw w ciągu dnia, tygodnia i miesiąca powinien odbyć kierowca.
Pytanie: Kierowca oprócz przerw w czasie jazdy (45 min.), musi też odbierać przerwy wynikające z czasu pracy (30 min po 6 godz. pracy). Przerwy te wynikają z różnych przepisów: unijnych i krajowych. Jednak w większości przypadków typowej pracy kierowcy, przerwy te mogą nakładać się, więc można niejako odebrać je „w tym samym czasie”. Jednak w przypadku krótszych tras, np. rozwożenia towaru do sklepów, kierowcy mogą „zapomnieć” odbierać przerwy w czasie pracy, które są obowiązkowe po 6 godz. pracy (obowiązkowe 30 pauzy). Powstaje jednak pytanie, jaka instytucja może skontrolować ten obowiązek: ITD czy PIP? Odpowiedź zależy od tego na jakiej zasadzie zatrudniony jest kierowca! Sprawdź.
Pytanie: Kierowca zaczął pracę o 6.00 (zapis na karcie kierowcy), następnie o godzinie 11.00 (tylko 2,5 godziny jazdy) zrobił 15 minut przerwy. Następnie jechał do godziny 14.30, od 14.30 do 15.00 miał przerwę, a potem jechał do godziny 19.30. Czy kierowca prawidłowo rozłożył jazdę i odpoczynki?
Pytanie: Czy prawidłowy jest podział przerwy w prowadzeniu pojazdu według sytuacji: 8:00-8:15 – wyjazd, 8:15-8:30 – przerwa, 8:30-12:30 – jazda, 12:30-13:00 – przerwa, 13:00-17:30 – jazda, od 17:30 - odpoczynek dobowy. Czy w świetle przepisów właściwe jest rozpoczęcie pierwszej przerwy (15 min) zaledwie po 15 minutach jazdy? Czy istnieje jakiś limit długości czasu prowadzenia pojazdu po którym można odebrać pierwszą przerwę?
Przerwę w pracy kierowcy można podzielić na dwie części: 15 i 30 min. Jednak może się zdarzyć, że pomiędzy jedną częścią a drugą - czas jazdy niespodziewanie się wydłuży, np. z powodu wypadku czy śnieżycy. W takiej sytuacji kierowca korzysta z odstępstwa – ale co zrobić z drugą częścią przerwy?
Sprawdź nasz portal - testuj przez 24h za darmo
Aktualności i porady ekspertów
Wzory dokumentów
E-biblioteka z raportami
Kancelaria Prawna Morawiec & Kot sp. z o.o. sp.k. to zespół prawników specjalizujących się w prawie gospodarczym, handlowym i transportowym, która świadczy pomoc prawną klientom indywidualnym oraz przedsiębiorcom. Prowadzi postępowania windykacyjne, weryfikuje umowy, podejmuje czynności ukierunkowane na założenie nowych podmiotów gospodarczych. Kancelaria prowadzi także postępowania celno-skarbowe. W sferze zainteresowań Kancelarii pozostaje również prawo upadłościowe.