Poprawkę zakładającą możliwość zatrudniania obcokrajowców tylko na umowę o prace zgłosiło MRPiPS. Poprawka dotyczy projektu ustawy o warunkach dopuszczalności powierzenia pracy cudzoziemcom na terytorium RP. Przedsiębiorcy wskazują, że zmiana ta może spowodować efekt odwrotny od zamierzonego - zamiast objąć zagranicznych pracowników większą ochroną, doprowadzi do rozrostu szarej strefy.
Przeczytaj także:
Brak kierowców zawodowych, chętnych do podjęcia zatrudnienia, jest coraz większym utrudnieniem w prowadzeniu firmy transportowej. Niejeden przedsiębiorca, po zamieszczeniu kolejnego ogłoszenia o pracę i braku odzewu, rozważa możliwość zatrudnienia kierowców z innych krajów. Bardzo często wybór pada na kierowców z Białorusi.
Przeczytaj także:
Czy kierowcę można zatrudnić na zlecenie?
Czy można zatrudnić na pół etatu kierowcę w transporcie międzynarodowym?
Przepisy specustawy, regulującej zasady pobytu w Polsce obywateli Ukrainy, dotyczą także osób zatrudnionych na zlecenie. Jakie przepisy możesz wykorzystać w swojej firmie?
W przypadku zapisów specustawy wykonywanie pracy jest rozumiane szeroko. Oznacza bowiem zatrudnienie na każdej podstawie prawnej, w tym także na podstawie umów cywilnoprawnych, zwłaszcza umowy zlecenia (lub umowy o świadczenie usług).
Specustawa nie różnicuje podstaw prawnych wykonywania pracy przez uciekinierów z Ukrainy, legalne zatrudnienie może więc nastąpić na każdej dopuszczalnej podstawie prawnej.
Pracodawca lub zatrudniający (zasady te dotyczą wszystkich zatrudniających osoby z Ukrainy, bez względu na rodzaj umowy) ma obowiązek powiadomienia właściwego ze względu na swoją siedzibę lub miejsce zamieszkania powiatowego urzędu pracy (PUP) o powierzeniu pracy obywatelowi Ukrainy. Na powiadomienie jest 14 dni od daty podjęcia pracy.
Przeczytaj także:
Z artykułu dowiesz się:
W jakim języku sporządzić umowę?
W jakim terminie trzeba powiadomić PUP?