Rozpoczynam działalność transportową i chciałbym się dowiedzieć jakie dokumenty musi mieć kierowca pracując w krajach UE? Czy będzie to zaświadczenie A1 przetłumaczone na języki państw przez które przejeżdża, potwierdzenie wykonania szkolenia BHP, badania psychologiczne oraz zdrowotne, certyfikaty typu MiLoG? Transport odbywał będzie się na umowę zlecenie pojazdem o dmc do 3,5 tony.
Kierowca musi otrzymać od pracodawcy, oprócz standardowych dokumentów, wręczanych innym pracownikom, również dokumenty przewidziane specjalnie dla tej grupy zawodowej. Sprawdź, czy nie przeoczyłeś żadnego z nich.
Za uchybienia kierowcy odpowiada nie tylko on sam, ale też firma. Dlatego warto przygotować dokładny regulamin, w którym zawarte zostaną wskazówki dla zatrudnianych kierowców. Dzięki temu będą mieli jasne wytyczne, w jaki sposób powinni organizować swoją pracę. Sprawdź!
Jesień 2019 roku przynosi nam wiele zmian, dotyczących zatrudniania kierowców. Przede wszystkim rząd podjął decyzję, że w przyszłym roku zwiększy wynagrodzenie minimalne. Ponadto zmienią się też przepisy, dotyczące obliczania pensji minimalnej. Bardzo ważnych zmian dokonano też w przepisach regulujących wydawanie świadectw pracy. Ale to nie koniec zmian – co jeszcze się zmieni?
Pensja minimalna w 2020 roku znacznie wzrośnie Wynagrodzenie minimalne wzrośnie w 2020 roku do 2.600 zł, a minimalna stawka godzinowa wypłacana na podstawie umowy zlecenia do 17 zł. To jeszcze wyższa podwyżka pensji minimalnej, niż ta, którą początkowo planował rząd.
Firma transportowa, zarejestrowana na terytorium Polski, chce świadczyć usługę kierowania pojazdami (ciągnikami siodłowymi). Ciągniki należą do przedsiębiorstwa zarejestrowanego w Czechach. Czy kierowca może wykonywać usługę kierowania pojazdem, jeśli ma świadectwo kierowcy wystawione na polską firmę?
Na rozmowie o pracę warto spytać kierowcę, ile ma na swoim koncie punktów karnych. Jeśli przewoźnik zatrudnia kogoś, kto popełnia wykroczenia drogowe, balansując na granicy utraty prawa jazdy, wiele ryzykuje.
Od 1 stycznia 2018 r. weszły w życie nowe przepisy regulujące zatrudnianie na terenie Polski cudzoziemców spoza Unii Europejskiej. Zmiany są bardzo duże! Sprawdź, jak możesz zatrudnić kierowcę cudzoziemca według nowych przepisów.
Od nowego roku weszły w życie nowe przepisy regulujące zatrudnianie na terenie Polski cudzoziemców spoza Unii Europejskiej. Zmiany są bardzo duże! Sprawdź, jak możesz zatrudnić kierowcę cudzoziemca według nowych przepisów:
Ustawa o zmianie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych oraz niektórych innych ustaw jest po pierwszym czytaniu w Sejmie. Wymogi dla pracodawców będą surowsze. Sprawdź, co się zmieni.
Po wejściu w życie nowej ustawy zatrudnianie kierowców zza wschodniej granicy na podstawie oświadczeń pracodawców nie będzie już możliwe. Zobacz, w jaki sposób będziesz mógł zatrudnić Ukraińców i Białorusinów oraz od kiedy mają obowiązywać zmiany.
Przewoźnik, który będzie chciał zatrudnić kierowcę np. z Ukrainy, będzie musiał uzyskać zezwolenie na pracę krótkoterminową. Pozwoli ono pracować kierowcy tylko przez pół roku, a jego uzyskanie przysporzy więcej czasu.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »