Coraz trudniej znaleźć zagranicznego kierowcę z uprawnieniami. Nawet jeśli się to uda, to często kierowca ten musi czekać, aż odpowiedni urząd wyda mu wymagane dokumenty. Polskie przepisy nie ułatwiają też uzyskiwania uprawnień przez kierowców z zagranicy. Przedstawiamy jakie są problemy oraz pomysły na ich rozwiązanie.
Najpoważniejszy problem to przedłużenie wiz. Ustawa specjalna o pomocy obywatelom Ukrainy daje podstawę do umieszczania przez wojewodów naklejek wizowych w dokumentach podróży ukraińskich kierowców realizujących międzynarodowy transport drogowy, których wizy krajowe uległy przedłużeniu z mocy prawa.
Chodzi tu o wizy krajowe z oznaczeniem „D”, która jest wizą długoterminową w rozumieniu art. 18 Konwencji wykonawczej Schengen.
Wiza ta uprawnia do pobytu w okresie do 1 roku (w ramach okresu ważności nie dłuższego niż 1 rok). Jest to taki rodzaj wizy, który uprawnia nie tylko do pobytu przekraczającego 90 dni w państwie, które je wydało ale dodatkowo do przemieszczania się po terytoriach innych państw obszaru Schengen w okresie przez okres nieprzekraczający 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu.
Z artykułu dowiesz się:
Jaka wiza uprawnia do przemieszczania się po strefie Schengen?
Dlaczego wiza 1-roczna nie może być przedłużona automatycznie?
Dlaczego wystąpienie o kartę pobyty - jest mniej popularnym rozwiązaniem?
Zyskaj dostęp i korzystaj z:
Mam już dostęp
Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.
Sprawdź, jak dostosować się do obecnych wymogów i przygotować na kolejne: