W dniu 20 lutego br. na spotkaniu Rady UE ds. Edukacji została zatwierdzona tzw. Umowa Polityczna dot. Pakietu Mobilności, która jest stanowiskiem Rady UE przyjętym w tzw. pierwszym czytaniu.
W ubiegłym tygodniu Rada UE potwierdziła porozumienie polityczne pakietu mobilności. Jednak nie było to oficjalne pierwsze czytanie, na które z niepokojem czeka branża transportowa. Oznacza to, że wciąż przed nami dwa ostatnie kroki do przyjęcia pakietu mobilności. Najprawdopodobniej europejskie regulacje w prawie transportowym niekorzystne dla polskich przewoźników zostaną przyjęte w perspektywie najbliższych czterech miesięcy.
Do zatwierdzenia pakietu mobilności, czyli nowych zmian w prawie transportowym niekorzystnych dla polskich przedsiębiorców, pozostały dwa główne kroki. Czekamy jeszcze na pierwsze czytanie w Radzie UE i drugie czytanie w Parlamencie Europejskim. Najprawdopodobniej już w pierwszej połowie 2020 roku prace nad unijnymi przepisami dla przewoźników będą zakończone. Jak przygotować się na wejście w życie kłopotliwej dyrektywy?
Po dziesięciu godzinach nocnych obrad Rada Unii Europejskiej, Komisja Europejska oraz Parlament Europejski ustaliły kształt pakietu mobilności, co umożliwi jego wejście w życie. Najpewniej procedura uchwalania pakietu zakończy się za około dwa miesiące. Nie oznacza to jednak, że już wtedy wszystkie zawarte w nim regulacje wejdą od razu w życie. Większość z nich została bowiem objęta 18-miesięcznym okresem przejściowym. Niektóre przepisy zaczną obowiązywać jeszcze później – chodzi tu o obowiązkowe tachografy w busach, co stanie się konieczne dopiero od 2026 r. oraz o zezwolenia na wykonywanie przewozów pojazdami o dmc od 2,5 do 3,5 tony – w tym przypadku okres ten ma wynosić 21 miesięcy od dnia publikacji pakietu.
Z artykułu dowiesz się:
Już 29 miesięcy trwa procedura legislacyjna nad pakietem mobilności. Obecnie dyskusje trwają nad wydłużeniem kontroli na drodze do 56 dni, a także obowiązkiem montowania tachografów w pojazdach ciężarowych o dmc powyżej 2,4 tony w międzynarodowym transporcie rzeczy. Nad czym jeszcze pracuje parlament Europejski? Sprawdź!
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »