Nazwa tej inicjatywy może być myląca, bo dotychczas nie została ona formalnie zarejestrowana jako partia. Jest to inicjatywa członków grupy facebookowej „KZ Kierowcy Zawodowi”.
Polska Partia Kierowców Zawodowych to grupa kierowców, którzy postanowili razem walczyć o swoje interesy. Zebrali i wysłali do ministerstwa infrastruktury listę problemów, z którymi borykają się kierowcy.
Wynagrodzenie urlopowe kierowcy międzynarodowego oblicza się na takich samych zasadach jak dla pozostałych zatrudnionych. Należy zatem zawsze mieć na względzie podstawową regułę wynikającą z art. 172 Kodeksu pracy, a stanowiącą, że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował.
Szczegółowe zasady wyliczania tego wynagrodzenia określa rozporządzenie urlopowe.
Przeczytaj także:
Najprostszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie art. 42 ust. 4 ustawy Kodeks pracy (czasowe powierzenie innej pracy pracownikowi). Niestety w tej sytuacji nie wszystkie warunki skorzystania z takiej możliwości są spełnione.
Również zastosowanie umowy cywilnoprawnej (na warunkach zlecenia) nie jest najrozsądniejsze, bowiem z treści pytania wnioskuję, że pracownik będzie świadczył czynności kierowcy również w normalnych godzinach wynikających ze stosunku pracy na stanowisku dyspozytora.
Co innego, gdyby pracownik wykonywał pracę na podstawie umowy zlecenia po godzinach pracy wynikających ze stosunku pracy.
Z artykułu dowiesz się:
Od 1 sierpnia 2022 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy Kodeksu pracy. Wynikają one z konieczności wdrożenia do polskich przepisów dyrektyw unijnych. Zobacz, co się zmieni w odniesieniu do zatrudnionych kierowców.
Ukraińskie władze złagodzą przepisy dotyczące wyjazdu mężczyzn w wieku poborowym. Dzięki temu Ukraina będzie mogła szerzej wykorzystać możliwość wykonywania bez zezwoleń przewozów dwustronnych i tranzytowych w krajach UE. Ułatwi to również zatrudnienie ukraińskich kierowców w polskich firmach transportowych.
Stanie się tak po wejściu w życie nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, nad którą właśnie pracuje Sejm. Przepisy tej nowelizacji przewidują obowiązkowe wpisanie w powiadomieniu o zamiarze zatrudnienia wymiaru pracy i płacy pracownika - co może być problematyczne zwłaszcza dla firm transportowych.
Od 6 kwietnia 2022 r. weszły w życie regulacje dotyczące m.in. testów egzaminacyjnych, które przeprowadza się po ukończeniu szkolenia wstępnego i wstępnego przyśpieszonego. Jak będą przebiegały testy? Zmiany wynikają z nowelizacji ustawy o transporcie drogowym.
Unia Europejska zatwierdziła przepisy, które przedłużają ważność dokumentów związanych z transportem o 10 miesięcy. Powodem przedłużenia jest oczywiście epidemia COVID-19.
Kierowca otrzymał mandat za nieprawidłowe instrukcje pisemne. Jakie obecnie obowiązują instrukcje i od którego roku? Czy coś się w tej kwestii ostatnio zmieniło? Jeżeli nie, to czy można się odwołać, gdy kierowca przyjął mandat?
W pakiecie mobilności znalazło się sporo przepisów, które sprawiają kłopot zarówno kierowcom i przewoźnikom, jak i służbom kontrolnym. Są bowiem niejednoznaczne. Ukazały się jednak wskazówki Komisji Europejskiej, jak stosować niektóre niejasne przepisy. Przedstawiamy wyjaśnienia KE w zakresie zapewnienia kierowcom powrotu do bazy lub miejsca zamieszkania co 4 tygodnie. Czy kierowca musi z tego skorzystać? Jak udokumentować, że firma zapewniła możliwość powrotu? Kto ponosi koszty powrotu? Czy kierowca może odebrać ten odpoczynek w innym miejscu, np. odpocząć w kurorcie?
Tematyczne audycje, porady prawne i techniczne, rozmowy z ekspertami, bieżące informacje drogowe, ciekawostki dla fanów motoryzacji - takie ma być Polskie Radio Kierowców. Na antenie nie zabraknie też czasu na promocję bezpieczeństwa ruchu drogowego. Nowa stacja Polskiego Radia ma informować, ale również propagować bezpieczeństwo w ruchu drogowym.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »