Z tej zakładki dowiesz się, jak stosować wykresówki i dane z kart tachografu.
Kierowca pracuje w trybie mieszanym tzn. zarówno busem do 3,5 tony, a także ciężarówkami z tachografem analogowym oraz cyfrowym. Jak należy wypełnić urlopówkę, żeby zapewnić ciągłość zapisu danych?
Pytanie: Inspekcja Transportu Drogowego podczas kontroli na drodze stwierdziła, że kierowca nie dokonuje wpisów manualnych. Nie posiadał też ,,urlopówek” za ostatnie 28 dni pracy. Jakie należy złożyć wyjaśnienia do ITD i czy jest szansa na uniknięcie kary?
Pytanie: Kierowcy w firmie dokonują sporadycznych przekroczeń w zakresie wydłużenia jazdy dziennej bądź też w przypadku przerwania odpoczynku dziennego. Zgodnie z przepisami, w takiej sytuacji dokonują wydruku i opisania sytuacji na jego odwrocie, z powołaniem się na konkretny przepis. Skarżą się jednak, że w przypadku kontroli zagranicznych – szczególnie we Francji i Niemczech - to nie wystarczy. Muszą się tłumaczyć z tych naruszeń, a ponadto i tak nakładane są na nich kary. Czy tak faktycznie jest? Jaki stosunek mają do wydruków i opisów (dokonanych w języku polskim) służby poza granicami naszego kraju? Czy mogą ukarać pomimo prawidłowego wydruku i opisu sytuacji?
Przepisy mówią, że dane z karty kierowcy trzeba zgrywać raz na 28 dni. Według interpretacji ITD liczą się tylko dni zarejestrowanej aktywności, a nie dni kalendarzowe. Jak ustalić, kiedy wypada następny termin na sczytywanie danych? Jak często pobierać dane z tachografu i kart kierowców?
Pytanie: Czy przedsiębiorca posiadający samochód z tachografem analogowym musi przechowywać przez rok wszystkie tarczki wykorzystane przez każdego z kierowców, który jeździł pojazdem? Czy dotyczy to również kierowcy, który jechał tylko raz i przez 28 dni jest zobowiązany trzymać dokumenty przy sobie, nawet jeśli później przedsiębiorca i kierowca nie mają ze sobą kontaktu?
Pytanie: Z powodu awarii czytnika firma nie pobrała na czas danych z tachografu. Czy w tej sytuacji lepiej skorzystać z usługi pobrania danych przez firmę zewnętrzną czy poczekać kilka dni na zakup własnego nowego czytnika? W jaki sposób firma może wybronić się przed karą w przypadku kontroli?
Sprawdź nasz portal - testuj przez 24h za darmo
Aktualności i porady ekspertów
Wzory dokumentów
E-biblioteka z raportami
Kancelaria Prawna Morawiec & Kot sp. z o.o. sp.k. to zespół prawników specjalizujących się w prawie gospodarczym, handlowym i transportowym, która świadczy pomoc prawną klientom indywidualnym oraz przedsiębiorcom. Prowadzi postępowania windykacyjne, weryfikuje umowy, podejmuje czynności ukierunkowane na założenie nowych podmiotów gospodarczych. Kancelaria prowadzi także postępowania celno-skarbowe. W sferze zainteresowań Kancelarii pozostaje również prawo upadłościowe.