Od 1 października 2022 r. Ukraina dołączyła do Konwencji o wspólnej procedurze tranzytowej. Oznacza to, że podczas przewozów do oraz z Ukrainy można używać dwóch globalnych systemów tranzytowych: systemu TIR oraz systemu T1/T2.
Szwajcarski rząd ujawnił plany przeciwdziałania niedoborom energii elektrycznej. Wśród możliwych działań jest ograniczenie użytkowania aut elektrycznych. Przewiduje się także: wyłączanie oświetlenia ulicznego, wygaszanie witryn sklepowych, zamknięcie basenów i obniżenie temperatury w budynkach do 19°C.
Międzynarodowe stowarzyszenie przewoźników drogowych IRU udostępniło interaktywną mapę przejść granicznych na granicach Ukrainy. Ma to ułatwić kierowcom zaplanowanie tras, w sytuacji gdy warunki przekraczania granic szybko się zmieniają.
Międzynarodowe stowarzyszenie przewoźników drogowych IRU przygotowało interaktywną mapę przejść granicznych na granicach Ukrainy. Ma to ułatwić przewoźnikom zaplanowanie tras, w sytuacji, gdy warunki przekraczania granic szybko się zmieniają.
Z końcem wakacji weszły nowe zasady składania wniosków o wizę dla Ukraińców i Białorusinów. Dotyczą one m.in. wiz wydawanych w celu wykonywania pracy w charakterze kierowcy w międzynarodowym transporcie drogowym. Obecnie od 7 września br. zmienia się wzór formularza o wydanie wizy.
Na przejściach granicznych z Ukrainą od 1 września do 30 listopada 2022 r. będą obowiązywać zmiany w ruchu pojazdów ciężarowych. Sprawdź, którędy będziesz mógł przejechać, bo pomyłka może Cię kosztować nawet kilka dni dodatkowego stania w korku!
Ukraińskie władze złagodzą przepisy dotyczące wyjazdu mężczyzn w wieku poborowym. Dzięki temu Ukraina będzie mogła szerzej wykorzystać możliwość wykonywania bez zezwoleń przewozów dwustronnych i tranzytowych w krajach UE. Ułatwi to również zatrudnienie ukraińskich kierowców w polskich firmach transportowych.
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wspólnie z Cyfryzacją KPRM stworzyło nowy portal dla obywateli Ukrainy poszukujących pracy – Pracawpolsce.gov.pl.
Nie ma potrzeby wymiany ukraińskich dokumentów prawa jazdy na dokumenty państw członkowskich UE. Przyspieszony kurs oraz egzamin umożliwią pracę jako kierowcy samochodów ciężarowych lub autobusów z ukraińskim prawem jazdy.
Pracodawcy mają czas do 15 lipca na powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy. Brak takiego powiadomienia może być uznany za nielegalne powierzenie pracy.
Minister Infrastruktury poinformował o zmianach zasad poboru opłat na autostradach w związku z konfliktem na Ukrainie. Od 1 czerwca br. Ukraińcy muszą płacić za autostrady tak jak Polacy. Zwolnione są tylko transporty humanitarne.
Coraz trudniej znaleźć zagranicznego kierowcę z uprawnieniami. Nawet jeśli się to uda, to często kierowca ten musi czekać, aż odpowiedni urząd wyda mu wymagane dokumenty. Polskie przepisy nie ułatwiają też uzyskiwania uprawnień przez kierowców z zagranicy. Przedstawiamy jakie są problemy oraz pomysły na ich rozwiązanie.
Najpoważniejszy problem to przedłużenie wiz. Ustawa specjalna o pomocy obywatelom Ukrainy daje podstawę do umieszczania przez wojewodów naklejek wizowych w dokumentach podróży ukraińskich kierowców realizujących międzynarodowy transport drogowy, których wizy krajowe uległy przedłużeniu z mocy prawa.
Chodzi tu o wizy krajowe z oznaczeniem „D”, która jest wizą długoterminową w rozumieniu art. 18 Konwencji wykonawczej Schengen.
Wiza ta uprawnia do pobytu w okresie do 1 roku (w ramach okresu ważności nie dłuższego niż 1 rok). Jest to taki rodzaj wizy, który uprawnia nie tylko do pobytu przekraczającego 90 dni w państwie, które je wydało ale dodatkowo do przemieszczania się po terytoriach innych państw obszaru Schengen w okresie przez okres nieprzekraczający 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu.
Przeczytaj także:
Zlecenie dla kierowcy z Ukrainy – ułatwienia w specustawie
Przedłużenie wizy dla kierowców z Ukrainy
Procedura uzyskania naklejki wizowej przez obywatela Ukrainy
Z artykułu dowiesz się:
Jaka wiza uprawnia do przemieszczania się po strefie Schengen?
Dlaczego wiza 1-roczna nie może być przedłużona automatycznie?
Dlaczego wystąpienie o kartę pobyty - jest mniej popularnym rozwiązaniem?
Jeśli wykonujesz przewozy do Ukrainy, możesz liczyć na poprawę warunków odprawy. Ukraina zapowiedziała, że rozbuduje przejście graniczne z Polską. Pomału znów zaczyna rosnąć liczba przewozów na Wschód.
Kontrole wagowe w transporcie samochodowym zostały zawieszone na Ukrainie na początku wojny. Teraz te kontrole zostały wznowione, a od 22 maja 2022 r. za naruszenia dopuszczalnych norm nakładane są mandaty.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »