Płatnicy zwolnieni z opłacania składek, którzy nadpłacili bądź opłacili składki do ZUS za marzec - maj otrzymają zwrot nadpłaty. Od 20 września br. weszła w życie ustawa, umożliwiająca zwrot zapłaconych składek. Szacuje się, 800.000 firm otrzyma aż ok. 600 mln zł z tytułu nadpłaconych składek na ZUS.
Od 11 sierpnia br. w eszły w życie przepisy ratujące przedsiębiorców w kłopotach. Przewidują one długofalową pomoc dla przedsiębiorców, którzy utracili płynność finansową w wyniku pandemii koronawirusa. Sprawdź co przewiduje Polityka Nowej Szansy.
Ministerstwo Rozwoju rozważa przedłużenie działania niektórych rozwiązań z tarczy antykryzysowej. Tarcza dla najbardziej poszkodowanych branż ma być wydłużona o kolejne 3 miesiące. Na razie trwają prace nad tym projektem.
Jeśli przedsiębiorca chce się dowiedzieć, jakie dane ZUS przekazał do PFR lub jakie dane są zewidencjonowane po korektach, może złożyć wniosek o informację o stanie konta płatnika składek (RD-3). Musi dołączyć do niego załącznik „Potwierdzenie informacji przekazanych przez ZUS do Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. (PFR) do rozpatrzenia wniosku o udzielenie subwencji finansowej w ramach projektu” (RD-PFR). W załączniku należy wskazać, czego dotyczy pytanie: liczby pracowników/etatów czy salda.
Przymusowe urlopy, niższe odprawy, dopłaty do pensji pracowników, których pracodawca nie objął przestojem ani obniżonym wymiarem czasu pracy, wakacje kredytowe i dopłaty do kredytów dla najmniejszych firm – to najważniejsze zmiany, przewidziane w tarczy 4.0. Zobacz, jakie warunki musisz spełnić, żeby z tego skorzystać.
Zbliża się ostateczny termin na ubieganie się o mikropożyczkę z urzędu pracy. Może się jednak zdarzyć, że we wniosku popełniono błąd. Co w takiej sytuacji zrobić? Jakie zmiany wprowadza tarcza antykryzysowa 4.0?
Jeśli przedsiębiorca incydentalnie powierzy pracownikowi wykonywanie pracy w czasie przestoju, nie będzie musiał zwracać dofinansowania za cały miesiąc, lecz proporcjonalnie. Taką interpretację przepisów specustawy przedstawiło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Dofinansowanie wynagrodzenia z tarczy antykryzysowej może obejmować m.in. dodatek stażowy i premię regulaminową, ale uznaniowej nagrody już nie. Tak wynika z wyjaśnień Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Dofinansowanie z tarczy może obejmować m.in. dodatek stażowy i premię regulaminową – tak wynika ze stanowiska Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Dotyczy ro dofinansowania do wynagrodzeń pracowników objętych przestojem lub skróconym czasem pracy lub o dofinansowanie części kosztów w firmach zatrudniających do 249 osób
Kolejna odsłona rozwiązań antykryzysowych zakłada m.in. dopłaty do kredytów dla przedsiębiorców, wakacje kredytowe dla konsumentów, którzy stracili dochody, ochronę polskich firm przed wrogim przejęciem oraz uelastycznienie prawa pracy. Projekt ustawy nazywany także „tarczą Emilewicz” trafił do Sejmu. Sprawdźmy z czego może skorzystać branża transportowa.
Przygotowaliśmy uporządkowaną listę pomocy z tzw. tarczy antykryzysowej podzieloną pod kątem wielkości firmy. Sprawdź na co możesz liczyć jako: osoba samozatrudniona, mikroprzedsiębiorca, mały przedsiębiorca, średni i duży. Kolejne nowelizacje i zmiany wprowadziły nieco chaosu, ale my to wyjaśniamy w prostej tabeli. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Rząd zaproponował dla firm transportowych leasing operacyjny z 12-miesięczną karencją w spłacie oraz pożyczki obrotowe. Przedsiębiorcy chcący skorzystać z instrumentów przygotowanych przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. w ramach tarczy antykryzysowej, będą mogli składać wnioski przez Internet. Sprawdź szczegóły.
Rządowa pomoc dla przedsiębiorców ma pomóc przetrwać im ten wyjątkowo trudny czas. ZMPD przygotowało ankietę, w której zapytało przewoźników, jak oceniają oferowane wsparcie. Ponad połowa firm, korzysta z pomocy, ale większość ocenia ją negatywnie.
Od 18 kwietnia 2020 r. większe podmioty zatrudniające od 10 do 49 pracowników zostały zwolnione z połowy składki na ZUS. Można też odzyskać składkę marcową, wystarczy złożyć wniosek. Sprawdź jakie zwolnienia ustanowiono w Tarczy antykryzysowej 2.20!
Ochrona zatrudnienia oraz zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach to główne cele pakietu regulacji, które składają się na Tarczę Antykryzysową. Pierwsze regulacje w tym zakresie weszły w życie 1 kwietnia br. Kolejne obowiązują od 18 kwietnia. Wśród rozwiązań, które mają zapobiegać skutkom epidemii koronawirusa w Polsce, jest wsparcie realizowane przez ZUS.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »