Przymusowe urlopy, niższe odprawy, dopłaty do pensji pracowników, których pracodawca nie objął przestojem ani obniżonym wymiarem czasu pracy, wakacje kredytowe i dopłaty do kredytów dla najmniejszych firm – to najważniejsze zmiany, przewidziane w tarczy 4.0. Zobacz, jakie warunki musisz spełnić, żeby z tego skorzystać.
Tarcza 4.0 wprowadza dopłaty do pensji pracowników, którzy pomimo spadku obrotów gospodarczych w następstwie epidemii nie zostali objęci przestojem ani obniżonym wymiarem czasu pracy. Dofinansowanie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych może być przyznane w wysokości połowy wynagrodzenia pracownika, lecz nie więcej niż 40% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
Przeczytaj także:
Tarcza 4.0 umożliwia też pracodawcom zmniejszanie wymiaru czasu pracy pracowników w przypadku istotnego wzrostu obciążenia funduszu wynagrodzeń u pracodawcy. Wymiar można obniżyć maksymalnie o 20%, jednak nie więcej niż do pół etatu. W takiej sytuacji możliwe jest również objęcie pracowników przestojem ekonomicznym.
Nowe przepisy przewidują też, że wnioski kierowane do ZUS w związku z tarczą antykryzysową, a więc o zwolnienie z opłacania składek, wypłatę świadczenia postojowego i udzielenie ulgi w spłacie należności, muszą być składane w formie elektronicznej przez PUE-ZUS.
W tarczy 4.0 zawarto korzystne dla pracodawców zmiany w prawie pracy. Nowe przepisy przewidują, że pracodawca może wysłać pracownika na zaległy urlop w terminie wskazanym przez pracodawcę. Nie potrzeba przy tym zgody pracownika, można też pominąć plan urlopów. Dotyczy to do 30 dni urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego przez pracownika w poprzednich latach kalendarzowych.
Ograniczona została wysokość odpraw pracowniczych w związku z ustaniem zatrudnienia. To ułatwienie będzie można zastosować, jeśli w firmie doszło do spadku obrotów gospodarczych lub istotnego wzrostu obciążenia funduszu wynagrodzeń. W takiej sytuacji wysokość odprawy, odszkodowania lub innego świadczenia pieniężnego wypłacanego przez pracodawcę pracownikowi w związku z rozwiązaniem umowy o pracę, jeżeli przepisy przewidują obowiązek wypłacenia tego świadczenia, nie będzie mogła przekroczyć 10-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalanego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, a więc kwoty 26.000 zł brutto.
Ponadto jeśli w firmie doszło do spadku obrotów gospodarczych lub istotnego wzrostu obciążenia funduszu wynagrodzeń, pracodawca będzie mógł zrezygnować ze stosowania niektórych postanowień układów zbiorowych, regulaminów wynagradzania i postanowień zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS). Może zawiesić obowiązki związane z tworzeniem lub funkcjonowaniem zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, dokonywaniem odpisu podstawowego, a także wypłatą świadczeń urlopowych, o których mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.
Wprowadzono możliwość rozwiązania umów o zakazie konkurencji w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, z zastosowaniem krótkiego, 7-dniowego okresu wypowiedzenia.
W tarczy 4.0 określono również zasady wykonywania pracy zdalnej. Ustalono, że narzędzia i materiały potrzebne do wykonywania pracy zdalnej ma zapewniać pracodawca. Pracownik może użyczać swoich materiałów i narzędzi, jeśli wszystkie dane, informacje i tajemnice przedsiębiorstwa będą odpowiednio chronione i zabezpieczone. Jeśli pracodawca wyda takie polecenie, pracownik wykonujący pracę zdalną musi ewidencjonować wykonywane czynności, ewidencja powinna zawierać: opis czynności, datę i czas jej wykonywania. Forma prowadzenia ewidencji ma być określona przez pracodawcę.
Uproszczone zostało postępowanie restrukturyzacyjne. Na podstawie nowych przepisów przedsiębiorca może wszcząć tzw. szybką restrukturyzację, która nie wymaga występowania do sądu. W tym celu musi zawrzeć umowę z jednym ze 1441 doradców restrukturyzacyjnych, a następnie obwieścić w Monitorze Sądowym i Gospodarczym otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego. Obwieszczenia można dokonać dopiero po przygotowaniu propozycji układowych, spisu wierzytelności i spisu wierzytelności spornych oraz przekazaniu ich nadzorcy układu. Układ z wierzycielami trzeba zawrzeć w ciągu czterech miesięcy.
Zawarcie układu chroni przed postępowaniami egzekucyjnymi, a także przed wypowiedzeniem niektórych kluczowych umów, np. najmu, dzierżawy czy leasingu. Umowa z doradcą restrukturyzacyjnym musi być zawarta do 30 czerwca 2021 roku.
Ponadto ustawa przewiduje limit wynagrodzenia dla doradców pełniących rolę nadzorcy układu mikro- i małych przedsiębiorców. Nie może ono wynieść więcej niż 15 proc. kwoty przeznaczonej dla wierzycieli zgodnie z postanowieniami układu. Jeśli nie dojdzie do zawarcia układu, opłata wyniesie najwyżej nieco ponad 10 tys. zł.
W tarczy 4.0 uproszczono też postępowania dotyczące zamówień publicznych. W okresie ogłoszenia stanu zagrożenia koronawirusem i przez 90 dni od dnia jego odwołania ograniczona została dopuszczalność dokonywania potrąceń kar umownych z wynagrodzenia wykonawcy lub innej wierzytelności, a także dochodzenia przez zamawiających zaspokojenia z zabezpieczenia należytego wykonania umowy. Potrącanie z wynagrodzenia jest zabronione nawet wtedy, gdy wykonawca nie wykonał jej z powodów niezwiązanych z epidemią. Wykonawca musi otrzymać pełne wynagrodzenie za wykonanie zamówienia, a zamawiający może dochodzić kary umownej dopiero po 90 dniach od odwołania stanu zagrożenia koronawirusem albo poprzez wezwanie do zapłaty.
Zniesiono obowiązek żądania wadium w postępowaniach o szacunkowej wartości powyżej progów unijnych.
Natomiast wprowadzono obowiązek zapłaty wynagrodzenia w częściach lub udzielania zaliczek w przypadku dłuższych umów o udzielenie zamówienia publicznego. Ponadto obniżono dopuszczalną wysokość zabezpieczenia należytego wykonania umowy.
W tarczy 4.0 przewidziano też dopłaty do odsetek kredytów dla przedsiębiorców. Kredytów z dopłatami udzielają banki, które zawarły z BGK umowę o współpracy, ich listę można znaleźć na stronie BGK: www.bgk.pl.
Oprocentowanie kredytu mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, które utraciły płynność finansową, może być obniżone o 2%, a w przypadku pozostałych firm o 1%. Dopłaty będą dotyczyć kredytów bankowych udzielanych na podstawie umów zawartych od 24 czerwca oraz umów zawartych wcześniej, jeżeli zostały dostosowane do wymogów ustawy. Umowy kredytu z dopłatą będą mogły być zawierane do 31 grudnia 2020 r. Dopłaty do oprocentowania nie stanowią przychodu.
Konsumenci, którzy po 13 marca 2020 r. utracili pracę lub inne główne źródło dochodu, mogą się ubiegać o wakacje kredytowe, czyli zawieszenie spłaty zarówno rat kapitałowych, jak i odsetkowych. Bank zawiesi wykonanie umowy z chwilą doręczenia mu wniosku, maksymalnie na trzy miesiące. Jeśli ktoś ma kilka kredytów w jednym banku, może się ubiegać tylko o zawieszenie spłaty jednego z nich. Wakacje kredytowe przysługują wyłącznie w odniesieniu do umów zawartych przed 13 marca 2020 r., w których zakończenie okresu kredytowania przypada po upływie 6 miesięcy od tego dnia. Ponieważ ulga obejmuje tylko konsumentów, dotyczy wyłącznie tych kredytów, które zostały zaciągnięte bez związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Pozostałe ważne zmiany
W tarczy 4.0 przewidziano również:
Sprawdź, jak dostosować się do obecnych wymogów i przygotować na kolejne: