Ministerstwo Rozwoju rozważa przedłużenie działania niektórych rozwiązań z tarczy antykryzysowej. Tarcza dla najbardziej poszkodowanych branż ma być wydłużona o kolejne 3 miesiące. Na razie trwają prace nad tym projektem.
Obowiązywanie przepisów dotyczących zwolnień ze składek ZUS oraz wypłat postojowego dla firm najbardziej dotkniętych skutkami pandemii COVID-19 ma być przedłużone o kolejne 3 miesiące.
Przeczytaj także:
Pomoc nie będzie dostępna dla wszystkich. Będą z niej mogły skorzystać tylko te branże, w których zanotowano szczególne spadki obrotów gospodarczych. Nie wiadomo na razie jakiego okresu ten spadek będzie dotyczył, czy np. będą to ostatnie dwa miesiące, czy okres od marca 2020 r.
Wiadomo natomiast, że to, jakie branże powinny nadal korzystać z ulg w postaci postojowego i zwolnienia ze składek ZUS ministerstwo ma ustalić przy pomocy kodów PKD odnoszących się do „przeważającej działalności” firm.
Taka metoda może budzić wątpliwości z tego powodu, że niekiedy kody PKD mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Przedsiębiorcy wskazują błędne kody w wyniku niewiedzy albo problemów z interpretacją danej pozycji PKD.
Częste są też przypadki prowadzenia równorzędnej działalności przez jednego przedsiębiorcę w kilku różnych branżach, co powoduje, że „główny” kod PKD wcale nie oznacza, że kryje się pod nim rzeczywiście „przeważająca działalność”.
Z tego względu bardziej miarodajnym rozwiązaniem byłoby oczywiście ustanowienie kryterium spadku przychodów.
Przyznawanie ulg w oparciu o to kryterium wymagałoby jednak dodatkowej weryfikacji olbrzymiej liczby wniosków i podniosłoby koszty udzielenia wsparcia.
Sprawdź, jak dostosować się do obecnych wymogów i przygotować na kolejne: