Polski Fundusz Rozwoju wysyła wezwania do zwrotu środków wypłaconych w ramach tarcz antycovidowych. Wśród około 2 tys. firm, które dostało lub dostanie takie wezwanie znajdują się również firmy transportowe. PFR żąda zwrotu łącznie 500 milionów złotych.
Przeczytaj także:
W dniu 14 września 2021 r. PFR udostępnił możliwość składania wniosków o finansowanie preferencyjne w ramach Tarczy Finansowej PFR dla Dużych Firm. Finansowanie służy pokryciu szkody powstałej na skutek zakłóceń w funkcjonowaniu gospodarki w związku z COVID-19. Program został uruchomiony w związku z przyjęciem przez Radę Ministrów zmian do programu rządowego Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju dla Dużych Firm, po uzyskaniu uprzednio decyzji Komisji Europejskiej. Termin na zgłoszenie wniosków upływa 30 września 2021 r.
Przedsiębiorcy z branż wymienionych w najnowszej Tarczy antykryzysowej mogą wystąpić o zwolnienie z opłacania składek także za marzec i kwiecień 2021 r. Będą też mogli skorzystać ze świadczenia postojowego nawet pięciokrotnie. Wnioski można składać do 30 czerwca br.
Polski Fundusz Rozwoju poinformował, że rozpoczął się proces rozliczania i umarzania subwencji dla mikrofirm i MŚP w ramach Tarczy Finansowej PFR 1.0. Wnioski, przez swoją bankowość internetową, firmy mogą składać od 30 kwietnia 2021 r.
Polski Fundusz Rozwoju (PFR) od 29 kwietnia 2021 r. rozpocznie proces umarzania subwencji przyznanych firmom na podstawie tarczy 1.0. Do 14 kwietnia na stronie internetowej PFR mają być opublikowana zasady, na jakich umarzane będą subwencje, a od 15 kwietnia zaczną się bezpłatne szkolenia. Kto może liczyć na 100-procentowe umorzenie, a kto na 75-procentowe?
ZUS wraz z urzędami skarbowymi zamierza przyjrzeć się zasadności pozyskiwania środków z kolejnych tarcz antykryzysowych. Weryfikacji będzie podlegać m.in. prawdziwość oświadczeń, które uprawniały do pozyskiwania pomocy. Zapoznaj się ze swoimi prawami w trakcie kontroli ZUS. Świadomość przysługujących Ci praw, pozwoli łatwiej przebrnąć przez całe postępowanie kontrolne, jak i pokontrolne. Trzeba pamiętać, że na kontrolujących też są nałożone prawa i obowiązki.
Przedsiębiorcy z określonych branż mogą wystąpić o zwolnienie z opłacania składek ZUS za luty 2021 r. Mogą też skorzystać ze świadczenia postojowego maksymalnie trzykrotnie. Ponadto wniosek RDZ-B7 można złożyć najpóźniej do 30 kwietnia 2021 r.
Od 1 lutego 2021 r. przedsiębiorcy z określonych branż mogą skorzystać z ponownego świadczenia postojowego oraz zwolnienia z obowiązku opłacania składek ZUS za styczeń 2021 r. albo za grudzień 2020 r. i styczeń 2021 r. Wnioski można złożyć tylko elektronicznie – przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Oto praktyczne instrukcje, jak złożyć wnioski o ponowne świadczenie postojowe oraz zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.
Na postawie przepisów tarczy antykryzysowej 6.0. można uzyskać dodatkowe świadczenie postojowe, jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe, zwolnienie z obowiązku opłacania składek. Wnioski można złożyć tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Znamy terminy, od kiedy można składać wnioski.
Od stycznia ma być uruchomiona kolejna tura pomocy dla przedsiębiorców w ramach Tarczy Finansowej 2.0. Będzie dostępna tylko dla wybranych branż. Spośród firm transportowych obejmie ona te, które jako główny kod działalności mają 49.39.Z – Pozostały transport lądowy pasażerski, gdzie indziej niesklasyfikowany. Są to firmy wykonujące zazwyczaj przewozy turystyczne.
W styczniu ruszy druga Tarcza Finansowa PFR. Skorzystają z niej firmy zajmujące się m.in.: t ransportem pasażerskim oraz branżą turystyczną. W arunki, jakie trzeba spełnić, aby otrzymać wsparcie z Tarczy Finansowej PFR 2.0 różnią się w zależności m.in. od wielkości firmy oraz poziomu spadku przychodów. Na jakie wsparcie będą mogły liczyć firmy i jakie warunki trzeba będzie spełnić?
Na mocy tarczy antykryzysowej mikroprzedsiębiorcy mogli ubiegać się o pożyczkę na dalsze prowadzenie firmy w czasie pandemii. Sprawdź, jak rozliczyć tę pożyczkę przy prowadzeniu działalność gospodarczej opodatkowanej ryczałtem ewidencjonowanym.
Pomoc przyznawana z tarcz antykryzysowych była powszechna, ale obecnie beneficjenci świadczeń muszą liczyć się z tym, że zasadność jej przyznania będzie skrupulatnie sprawdzana. Obecnie przedsiębiorcy, którzy skorzystali z rozwiązań Tarczy Antykryzysowej, mogą się spodziewać, że ich oświadczenia będą zweryfikowane. Jak będą kontrolowane firmy, które korzystały z ochrony? Jakie będą sankcje dla firm, które nie powinny otrzymać pomocy, lub wykorzystały ją niezgodnie z przepisami? Sprawdź.
Regulacje podpisanej przez Prezydenta ustawy wskazują branżowo przedsiębiorców, którzy będą mogli skorzystać ze świadczenia postojowego i dodatkowego świadczenia postojowego oraz ze zwolnienia z obowiązku opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień br. Nowe przepisy wprowadzają trzy formy wsparcia udzielanego przez ZUS przedstawicielom branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej.
Powołanie specjalnego funduszu na którym będą gromadzone środki dla turystów i organizatorów wycieczek, zapewnienie preferencyjnych pożyczek na zwroty wpłat klientów, świadczenia postojowe oraz zawieszenie składek ZUS dla całej branży turystycznej – taką pomoc proponuje Ministerstwo Rozwoju. Przepisy obejmą też przewoźników autokarowych.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »