Filtruj treść
Filtruj

przewóz osób

Czy trzeba być właścicielem autobusu, żeby uzyskać licencję na przewóz osób?

Licencja na przewóz osób autobusem

Pytanie:  Czy składając wniosek o wydanie licencji na krajowy przewóz osób, przy spełnieniu wszystkich pozostałych warunków, trzeba być właścicielem autobusu? Czy wystarczy umowa wstępna zakupu albo umowa użyczenia? Czy przepisy określają maksymalny okres od zakupu pojazdu - do momentu uzyskania licencji? Jak uzyskać licencję na autokarowy zarobkowy przewóz osób?

W praktyce już w momencie składania wniosku o zezwolenie, należy też wystąpić o wypis/wypisy z tego uprawnienia, które będą musiały być przewożone w pojazdach. W tym celu do organu licencyjnego należy podać szczegółowe informacje dotyczące floty, w tym: markę, typ pojazdu jego rodzaj/przeznaczenie, numer rejestracyjny, kraj rejestracji, numer VIN, wskazanie rodzaju tytułu prawnego do dysponowania pojazdem, dopuszczalną masę całkowitą.

Podsumowując – należy podać tytuł prawny do dysponowania pojazdem, a nie musi to być własność, równie dobrze może to być inna podstawa taka jak: najem, leasing, użyczenie itp.

Transport osób przez Francję wymaga rejestracji przewoźnika do VAT

Transport osób do Francji wymaga rejestracji przewoźnika do tamtejszego VAT

Czy można podpisać umowę o powierzeniu przewozu na zezwoleniu innego przewoźnika?

Czy można podpisać umowę o powierzeniu przewozu na zezwoleniu innego przewoźnika?

Zamierzamy wykonywać powierzony nam przewóz osób na linii regularnej powyżej 50 km (umowa powierzenia przewozu) na podstawie zezwolenia innego przewoźnika. Czy możemy ubiegać się o dopłaty z tytułu stosowania ulg ustawowych dla pasażerów w przejazdach autobusowych na tej właśnie powierzonej nam linii komunikacyjnej? Aktualnie pobieramy dopłaty z Urzędu Marszałkowskiego na podstawie umowy o dopłaty (są w niej wyszczególnione nasze linie komunikacyjne). Jaki jest maksymalny dozwolony czas wykonywania powierzonego przewozu osób autobusem? Linia regularna, której dotyczy umowa powierzenia będzie obsługiwana tylko przez naszą firmę (na tej samej relacji są też firmy konkurencyjne), a bilety sprzedawane będą również na rzecz naszej firmy.

Powierzenie przewozu jest pojęciem znacznie węższym niż prowadzenie wyżej wymienionej działalności gospodarczej. Na takie prowadzenie działalności gospodarczej składają się nie tylko wykonywanie przewozów, lecz ich organizacja, dystrybucja biletów, rozliczenia finansowe i odpowiedzialność za szkody wyrządzone przy przewozie osób i rzeczy. Tu właśnie według sądów przebiega granica pomiędzy prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie przewozów wymagających zezwolenia, a powierzeniem wykonywania przewozu (w ramach tego zezwolenia) innemu przewoźnikowi posiadającemu licencję na wykonywanie transportu drogowego osób, a także rzeczy.

 

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody

 
   
     Kncelaria Morawiec Kot    
   
                       
 
 
   
                       
   
                       
 
 

Nagrody i wyróżnienia

 

 
                 
x