Pieniądze zgromadzone w Pracowniczych Planach Kapitałowych można przeznaczyć np. na wkład własny przy kredycie hipotecznym. To dobre rozwiązanie zwłaszcza dla młodych osób, marzących o własnym mieszkaniu. W dodatku pieniądze będą przekazane bez żadnych potrąceń.
Przeczytaj także:
W PPK mogą być również kierowcy zatrudnieni np. na umowę zlecenie. Za osoby zatrudnione uważa się osoby podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.
W okresie wakacyjnym firmy transportowe, z powodu zwiększonego popytu przewozy, zatrudniają na krótko dodatkowych kierowców. Sprawdź czy takiego pracownika należy zgłosić do PPK? Ile mamy na to czasu?
Uczestnicy PPK, którzy przystąpili do programu w marcu br., otrzymają wpłaty powitalne najpóźniej w połowie sierpnia. Wpłata powitalna, w kwocie 250 zł, trafi na rachunek uczestnika, który spełnił przesłanki do jej otrzymania.
Jeśli świadczenie urlopowe nie będzie przekraczało kwoty limitu, nie będzie stanowiło podstawy naliczenia wpłat do PPK. Jeżeli natomiast przekroczy kwotę limitu (1.662,97 zł), to od nadwyżki należy naliczyć wpłatę na konto PPK kierowcy.
Ile wynoszą limity świadczenia urlopowego?
Co zrobić z błędnymi wpłatami na PPK?
W związku z odnową PPK pracownicy, którzy nie chcą do nich przystąpić mieli do 28 lutego 2023 r. złożyć deklaracje o rezygnacji. Czy deklaracja o rezygnacji z PPK jest skuteczna, jeżeli pracownik wypełnił ją w lutym natomiast datą złożenia deklaracji pracodawcy jest marzec?
Do końca lutego br. pracodawca jest zobowiązany do przekazania informacji o ponownym autozapisie do PPK. Dotyczy to wszystkich pracowników w wieku 18-55 lat, którzy złożyli deklarację o rezygnacji. Należy to zrobić do 28 lutego 2023 r.
Do tej pory przepisy nie określały co zrobić ze środkami PPK, które znalazły się na kontach w wyniku pomyłki. Obecnie uregulowano takie sytuacje w zależności od tego czy: za pieniądze te zakupiono już jednostki rozrachunkowe czy też nie. Zmiany obowiązują od 21 listopada 2022 r.
Pierwszy automatyczny zapis do PPK będzie miał miejsce w przyszły roku (a potem co 4 lata). Oznacza to, że osoby, które zrezygnowały z uczestnictwa w programie PPK, zostaną do niego przez pracodawców zapisane. Pracodawca będzie miał obowiązek poinformować o tym fakcie swoich pracowników. Czy pracownicy będą mogli znowu zrezygnować z PPK?
Przepisy dotyczące prowadzenia przez pracodawców pracowniczych programów emerytalnych PPE i planów kapitałowych PPK zostały uproszczone. Pracodawcy prowadzący PPE będą składali oświadczenia zamiast informacji, a w przepisach o PPK zmieniono niektóre terminy tak, że są nie tylko krótsze, ale też znacznie łatwiejsze do obliczenia.
Firmy zobowiązane do założenia PPK, które jeszcze tego nie uczyniły – stosowne wezwanie do jego założenia obecnie otrzymują pocztą. Natomiast od 1 września – wezwanie takie będzie przesyłane przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Kara za niezałożenie PPK wynosi do 1,5% funduszu wynagrodzeń u danego podmiotu.
W poniedziałek 10 maja br. mija termin zawarcia umowy o prowadzenie PPK dla podmiotów, które nie były objęte wdrażaniem Pracowniczych Planów Kapitałowych we wcześniejszych etapach. Tego dnia zostanie zakończony ostatni, IV etap wprowadzania programu Pracowniczych Planów Kapitałowych.
Przedsiębiorstwa prywatne, które zatrudniają mniej niż 20 osób muszą wkrótce zawrzeć dwa rodzaje umów z wybraną instytucją finansową. Należy z takim podmiotem podpisać umowę o zarządzanie PPK, a następnie – umowy o prowadzenie PPK. Nie każda mała firma ma obowiązek wdrożyć ten program. Sprawdź terminy i wyjątki.
Senat chce przesunięcia terminów wdrożenia pracowniczych planów kapitałowych (PPK) oraz zmiany definicji osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą. Dotyczy to najmniejszych firm zatrudniających do 20 osób. Według obecnych przepisów termin zawarcia umowy o zarządzanie PPK upływa 23 kwietnia 2021 r. Senat, nie chcąc dodatkowo obciążać małych firm, chce odsunąć ten termin na koniec roku (31 grudnia 2021 r.).
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »