Przedsiębiorstwa prywatne, które zatrudniają mniej niż 20 osób muszą wkrótce zawrzeć dwa rodzaje umów z wybraną instytucją finansową. Należy z takim podmiotem podpisać umowę o zarządzanie PPK, a następnie – umowy o prowadzenie PPK. Nie każda mała firma ma obowiązek wdrożyć ten program. Sprawdź terminy i wyjątki.
Z początkiem br. przepisami ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych zostali objęci pracodawcy z IV, czyli ostatniego etapu wdrażania Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Chodzi o:
Wdrożenie PPK wiąże się m.in. z koniecznością zawarcia przez pracodawcę dwóch rodzajów umów z wybraną instytucją finansową. Po pierwsze – należy z takim podmiotem podpisać umowę o zarządzanie PPK. Następnym krokiem będzie podpisanie z tą samą instytucją – ale w imieniu i na rzecz zatrudnionych – umowy o prowadzenie PPK.
Przeczytaj także:
Do 27 października br. kolejne firmy powinny zawrzeć umowy o zarządzanie PPK
Kiedy zleceniobiorca nie podlega zgłoszeniu do PPK?
Pobierz wzory:
Pracodawca w porozumieniu z zakładową organizacją związkową, a jeśli takiej nie ma w zakładzie pracy, to w porozumieniu z reprezentacją osób zatrudnionych – musi wybrać instytucję finansową, która będzie się u niego zajmować realizacją Pracowniczych Planów Kapitałowych.
Podmioty zatrudniające do 19 osób na zawarcie ze wspomnianą instytucją umowy w tym zakresie (tj. umowy o zarządzanie PPK) mają czas do 23 kwietnia 2021 r.
Z kolei umowa o prowadzenie PPK powinna być podpisana przez takich pracodawców nie później niż 10 maja 2021 r.
Z prawnego punktu widzenia mowa ta jest zawierana pomiędzy instytucją finansową a osobami zatrudnionymi u danego pracodawcy, który w tym przypadku robi to w ich imieniu.
Pracodawcy, którzy 31 grudnia 2019 r. zatrudniali mniej niż 20 osób, mają obowiązek zawrzeć umowę o zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi do 23 kwietnia, natomiast umowę o prowadzenie PPK – do 10 maja br.
W tym miejscu należy podkreślić, że nie każda mała firma ma obowiązek wdrożyć u siebie program, o którym mowa.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy o PPK, przepisów tej ustawy nie stosuje się do mikroprzedsiębiorców, o których mowa w ustawie z 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców, jeżeli wszystkie osoby zatrudnione w takim podmiocie złożyły deklarację rezygnacji z przystąpienia do PPK.
W myśl art. 7 ust. 1 pkt 1 Prawa przedsiębiorców, mikroprzedsiębiorcą jest podmiot, który w co najmniej jednym roku z ostatnich 2 lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:
Jeśli przynajmniej jedna osoba zatrudniona w mikroprzedsiębiorstwie postanowiła skorzystać z możliwości oszczędzania w ramach PPK, to pracodawca musi przystąpić do programu.