Filtruj treść
Filtruj

Ułatwienia w prowadzeniu PPE i PPK

Aldona Kapica

Autor: Aldona Kapica

Dodano: 10 czerwca 2022
Ułatwienia w prowadzeniu PPE i PPK

Przepisy dotyczące prowadzenia przez pracodawców pracowniczych programów emerytalnych PPE i planów kapitałowych PPK zostały uproszczone. Pracodawcy prowadzący PPE będą składali oświadczenia zamiast informacji, a w przepisach o PPK zmieniono niektóre terminy tak, że są nie tylko krótsze, ale też znacznie łatwiejsze do obliczenia.

Według zmienionych przepisów pracodawcy mogą zapisać nowego pracownika do PPK już po 14 dniach pracy, a nie 90, jak do tej pory. Decyzja w tym zakresie należy do pracodawcy.

Wcześniejsze zawarcie umowy o prowadzenie PPK może być dodatkowym bonusem dla pracownika od pracodawcy. Dzięki temu na konto emerytalne pracownika wcześniej zaczną wpływać obie wpłaty – finansowana przez pracownika i przez pracodawcę.

Maksymalny termin na zawarcie umowy z PPK pozostaje bez zmian – jest to 90 dni. Ta zmiana zaczęła obowiązywać od 4 czerwca.

Szybszy transfer

Zmieniono także terminy na złożenie pracodawcy przez nowego pracownika oświadczenia o zawartych na jego rzecz umowach o prowadzenie PPK, czyli o posiadanych rachunkach PPK.

Teraz termin na złożenie takiego oświadczenia to 7 dni od daty zawarcia w imieniu pracownika umowy o prowadzenie PPK. Wcześniej ustalenie terminu było dużo bardziej skomplikowane – oświadczenie należało złożyć w ciągu 7 dni po upływie 10 dni miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynęły 3 miesiące zatrudnienia.

Ponadto teraz termin jest krótszy, więc środki mogą być szybciej przetransferowane na nowe konto.

Oświadczenia co pół roku

Zmian dokonano również w przepisach regulujących prowadzenie PPE. Od 1 lipca 2022 r. pracodawcy prowadzący PPE nie będą już mieli obowiązku składania do KNF informacji rocznej.

Do tej pory każdy pracodawca, który prowadzi PPE, musiał do 1 marca przekazywać dane dotyczące osób, które są u niego zatrudnione i osób, które uczestniczą w PPE.

Były to dane dość szczegółowe, więc sporządzenie raportu sprawiało trudność wielu pracodawcom.

Zamiast rocznej informacji teraz pracodawcy prowadzący PPE będą wysyłać co pół roku proste oświadczenia o tym, ilu pracowników i uczestników PPE zatrudniali 1 stycznia bądź 1 lipca w danym roku kalendarzowym.

Ważne:

Oświadczenie będzie trzeba składać do 31 stycznia oraz 31 lipca każdego roku do Polskiego Funduszu Rozwoju.

Te oświadczenia będą potwierdzać, że pracodawca nadal spełnia warunki, które pozwalają na zwolnienie z obowiązku tworzenia pracowniczych planów kapitałowych (PPK). Zwolnienie przysługuje  firmie prowadzącej PPE, jeśli w programie uczestniczy co najmniej 25% osób zatrudnionych, i jeśli pracodawca odprowadza składki podstawowe do PPE w wysokości co najmniej 3,5% wynagrodzenia.

Ponadto zmieniły się niektóre wymogi dotyczące zawieszania odprowadzania składek przez pracodawcę prowadzącego PPE.

Podstawa prawna: 
  • ustawa z 7 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o pracowniczych programach emerytalnych oraz ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (Dz.U. z 2022 r. poz. 904).
  • ustawa z 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021–2027 (Dz.U. z 2022 r. poz. 1079).
Aldona Kapica

Autor: Aldona Kapica

specjalista z zakresu transportu drogowego z wieloletnim doświadczeniem, autorka licznych artykułów o prawie transportowym oraz branży transportowej
 

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody

 
   
     Kncelaria Morawiec Kot    
   
                       
 
 
   
                       
   
                       
 
 

Nagrody i wyróżnienia

 

 
                 
x