Upłynął termin na zawarcie umów o zarządzanie PPK dla kolejnych kategorii podmiotów. Chodzi o firmy zatrudniające odpowiednio od 20 do 49 osób oraz od 50 do 249 pracowników.
Proszę o wskazanie, które z osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia nie podlegają zapisaniu do pracowniczych planów kapitałowych (PPK)?
Wpłata podstawowa finansowana przez uczestnika PPK wynosi 2% wynagrodzenia. Jednak uczestnik PPK może złożyć wniosek o jej obniżenie, ale nie mniej niż 0,5% wynagrodzenia, jeżeli osiągane przez niego wynagrodzenie z różnych źródeł w danym miesiącu nie przekracza kwoty odpowiadającej 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia. Pobierz wzór wniosku.
Osoba zatrudniona, która ukończyła 55. rok życia i nie ukończyła 70. roku życia może złożyć podmiotowi zatrudniającemu wniosek o przystąpienie do pracowniczego planu kapitałowego. Pobierz wzór dokumentu.
Podmiot zatrudniający, w porozumieniu z zakładową organizacją związkową działającą w tym podmiocie zatrudniającym, wybiera instytucję finansową, z którą zostanie zawarta umowa o zarządzanie PPK. Pobierz wzór dokumentu.
W tym miejscu znajdziesz urzędowy wzór deklaracji w sprawie rezygnacji z dokonywania wpłat na pracowniczy plan kapitałowy.
Pierwsze firmy będą podlegać obowiązkom związanym z PPK już od 1 lipca 2019 r. Od tej daty PPK będą musieli utworzyć najwięksi przedsiębiorcy zatrudniający powyżej 250 pracowników. Od 1 stycznia 2020 r. do programu dołączą średniej wielkości firmy, zatrudniające od 50 do 249 osób, a od 1 lipca 2020 r. pracodawcy zatrudniający powyżej 19 pracowników. Pozostali pracodawcy zatrudniający do 19 pracowników oraz jednostki sektora finansów publicznych przystąpią do PPK 1 stycznia 2021 r.
Serwis informujący o działaniu Pracowniczych Planów Kapitałowych uruchomiony został pod adresem mojeppk.pl. Znajdują się na nim materiały informacyjne dla pracowników i pracodawców. Sprawdź, bo pierwsze PPK ruszają od 1 lipca 2019 r.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »