Filtruj treść
Filtruj

licencja transportowa

Czy trzeba być właścicielem autobusu, żeby uzyskać licencję na przewóz osób?

Licencja na przewóz osób autobusem

Pytanie:  Czy składając wniosek o wydanie licencji na krajowy przewóz osób, przy spełnieniu wszystkich pozostałych warunków, trzeba być właścicielem autobusu? Czy wystarczy umowa wstępna zakupu albo umowa użyczenia? Czy przepisy określają maksymalny okres od zakupu pojazdu - do momentu uzyskania licencji? Jak uzyskać licencję na autokarowy zarobkowy przewóz osób?

W praktyce już w momencie składania wniosku o zezwolenie, należy też wystąpić o wypis/wypisy z tego uprawnienia, które będą musiały być przewożone w pojazdach. W tym celu do organu licencyjnego należy podać szczegółowe informacje dotyczące floty, w tym: markę, typ pojazdu jego rodzaj/przeznaczenie, numer rejestracyjny, kraj rejestracji, numer VIN, wskazanie rodzaju tytułu prawnego do dysponowania pojazdem, dopuszczalną masę całkowitą.

Podsumowując – należy podać tytuł prawny do dysponowania pojazdem, a nie musi to być własność, równie dobrze może to być inna podstawa taka jak: najem, leasing, użyczenie itp.

Realizowanie przewozów na mocy licencji transportowej z 2010 r.

Realizowanie przewozów na mocy "starej" licencji transportowej

Pytanie:  Firma dysponuje licencją na wykonywanie krajowego transportu drogowego rzeczy wydaną w 2010 roku, ale ważną do 2040 roku. Czy ta licencja uprawnia również do wykonywania transportu międzynarodowego, podobnie jak licencja wspólnotowa? Czy przewoźnik może pozlecać transporty innym firmom na trasach krajowych i międzynarodowych? Czy firma może realizować transporty autami zarejestrowanymi na licencje wspólnotowe innych przewoźników?

„Stara” licencja na wykonywanie krajowego transportu drogowego obecnie uprawnia wyłącznie do realizowania krajowych przewozów drogowych w zakresie:

  • typowego transportu,
  • przewozów na potrzeby własne.

Firma musi więc wyrobić licencję wspólnotową. W celu wyrobienia licencji wspólnotowej należy wejść na stronę internetową www.gitd.gov.pl i sprawdzić jakie załączniki są wymagane do złożenia wniosku. Należy też pobrać ze strony gotowe wzory dokumentów (są one inne niż w starostwach).

Dopiero po uzyskaniu licencji wspólnotowej można rozpocząć świadczenie usług transportu międzynarodowego – pamiętając, że w każdym pojeździe musi znajdować się wypis z licencji wspólnotowej.

Wpis do zezwolenia na samochód zarejestrowany za granicą

Wpis do zezwolenia na samochód zarejestrowany za granicą

Czy firma może dopisać pojazd zarejestrowany za granicą do krajowego zezwolenia na wykonywanie transportu drogowego? Otóż, mimo że w przepisach jest wyraźnie napisane, że podając dane do wypisu należy w nich umieścić „kraj rejestracji”, co sugeruje, że może być to inny kraj niż Polska – to jednak starostwa odmawiają dokonania takiego wpisu. Co można zrobić w takiej sytuacji? Sprawdź na przykładzie faktycznej sytuacji.

Firma ma zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego i dysponuje licencją wspólnotową na wykonywanie międzynarodowego transportu drogowego rzeczy. Obecnie planuje wynająć samochód ciężarowy o dmc powyżej 3,5 tony, którego właścicielem jest firma litewska i ciężarówka ta zarejestrowana jest na Litwie. Pojazd ten ma zostać dopisany do zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, w firmie znajduje się akurat jeden wolny wypis z zezwolenia. Po rozmowach z Wydziałem Komunikacji okazało się, że urząd miasta odmawia dopisania pojazdu do zezwolenia. Podstawą jest art. 4 ust. 1 ustawy o transporcie drogowym wskazujący, iż w przypadku krajowego transportu drogowego, pojazdy muszą być zarejestrowane w naszym kraju. W ocenie firmy stanowisko urzędu jest błędne, podobnie twierdzą dyżurujący na infoliniach inspektorzy ITD. Jednak aby uzyskać opinię prawną na piśmie skierowali oni firmę do GITD. Ustawa o transporcie wyraźnie wskazuje (w art. 7a ust. 7 p. 3a), że „Po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego przedsiębiorca przedkłada do organu, wykaz pojazdów zawierający następujące informacje: 3a) kraj rejestracji”.

Istnieje też możliwość dopisania tego pojazdu do licencji wspólnotowej na wykonywanie międzynarodowego transportu rzeczy aby jednak wykonywać tylko transport krajowy. Jednak konieczne byłoby otrzymanie dodatkowego wypisu, a co za tym idzie procedura byłaby dłuższa i bardziej skomplikowana.

Po wystąpieniu z pismem do GITD firma otrzymała odpowiedź, że przepisy ustawy o transporcie drogowym nie przewidują uprawnienia GITD do dokonywania wiążących interpretacji przepisów prawa.

Korzyści 

Z artykułu dowiesz się:

Jak wybrnąć z sytuacji, gdy starostwo odmawia wpisania do licencji pojazdu zarejestrowanego za granicą?

Czy urzędy mają prawo odmówić takiego wpisu?

Gdzie można szukać oficjalnej interpretacji urzędowej w tej sprawie?

 

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody

 
   
     Kncelaria Morawiec Kot    
   
                       
 
 
   
                       
   
                       
 
 

Nagrody i wyróżnienia

 

 
                 
x