Rozpoczynam działalność transportową – przewóz lawetami 18 m samochodów. Jestem w trakcie zdobywania certyfikatu kompetencji zawodowych kierowcy, jednak chciałbym już rozpocząć działalność. Wobec tego, czy zatrudnienie osoby z takim certyfikatem umożliwia mi jazdę lawetami? Dodam, że osoba z certyfikatem będzie tylko nadzorowała, a ja będę kierowcą. Jeżeli tak, to na jaką umowę powinienem zatrudnić kierowcę? Czy na umowę o dzieło, zlecenie czy może umowę o pracę na jakąś cząstkę etatu np. 1/32?
Przepisy dają przewoźnikowi prawo zawieszenia, w całości albo w części, wykonywania transportu drogowego. Pozwalają też na czasowe wycofanie nieużywanych pojazdów z ruchu. Jakie można mieć z tego korzyści?
Przewoźnik ma licencję międzynarodową ważną do 31 grudnia 2018 r. Są to dwie licencje: jedna jest wystawiona na spółkę i jej NIP oraz dopisane jest na niej nazwisko jednego ze wspólników. Druga jest wystawiona na spółkę i jej NIP oraz wpisane jest nazwisko drugiego ze wspólników. Na podstawie tych licencji były wydane dwa świadectwa kierowcy dla cudzoziemców będących kierowcami w spółce z datami ważności do 2019 roku. Gdy przewoźnik chciał przedłużyć licencję, okazało się, że może mieć jedną (na spółkę i jej NIP oraz obu wspólników). Czy wydane do poprzedniej licencji świadectwa kierowcy, z datami ważności do 2019 roku, nadal obowiązują i kierowcy mogą na nich jeździć do końca ich ważności?
Różne zmiany w firmie powodują konieczność zgłoszenia ich organom licencyjnym. Ale są dwie sytuacje w których licencję trzeba wymienić na nową. Sprawdź jakie!
Wymiana samochodu na nowszy, auto zastępcze – czy te zmiany trzeba zgłaszać do organu, który wydał licencję? Sprawdź.
Każda firma chcąca zajmować się transportowaniem towarów za granicę musi uzyskać licencjęna transport międzynarodowy. Wydawane są one przez Biuro ds. Transportu Międzynarodowego, działające w ramach GITD.
Zniszczenie dokumentu lub zmiana danych firmy – to podstawowe powody wymiany licencji transportowej. Sprawdź jak to zrobić.
W trakcie prowadzenia działalności transportowej może zdarzyć się sytuacja kiedy przedsiębiorca będzie chciał jedynie czasowo zaprzestać wykonywania działalności, na przykład ze względu na zastój lub nierentowność działalności. Jednak wstrzymanie samego wykonywania transportu, podczas gdy cały czas płynie ważność licencji byłaby dla przedsiębiorcy nieopłacalna. Ustawodawca dał mu taką możliwość w postaci zawieszenia działalności transportowej wraz z zawieszeniem licencji.
Od 1 stycznia 2016 r. możliwe będzie przeniesienie na inną osobę uprawnień wynikających z zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego lub licencji transportowej, jeśli firma przewozowa zostanie sprzedana w postępowaniu upadłościowym.
Zmienią się przepisy dotyczące informacji, które przewoźnik będzie musiał przekazać organowi wydającemu licencję.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »