Oba scenariusze przedstawione w treści zapytania są możliwe. Wszystko zależy od tego w jaki sposób zawierana jest umowa z nadawcą przesyłki.
Z artykułu dowiesz się:
Jeżeli jest to umowa przewozowa i firma zobowiązuje się wykonać przewóz drogowy na rzecz nadawcy, jednakże ostatecznie zleca wykonanie tego przewozu innemu podmiotowi - to wtedy wystarczające jest zezwolenie na wykonywanie transportu drogowego (zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego lub licencja wspólnotowa).
W takiej sytuacji, status firmy wobec nadawcy pozostaje niezmieniony, a jednocześnie przewoźnik staje się nadawcą względem podwykonawcy.
Więcej o podzlecaniu zleceń przeczytasz tutaj:
Jeżeli dojdzie do szkody podczas wykonywania przewozu drogowego, to nadawca będzie kierował swoje roszczenia wobec Państwa, a dopiero Państwo wobec swojego podwykonawcy.
Oczywiście trzeba zwracać uwagę na to, czy umowa z nadawcą dopuszcza możliwość zlecenia podwykonawcy wykonania przewozu drogowego, bo dość często praktyką jest wyłączenie takiej możliwości.
Druga możliwość to zawieranie umowy o pośrednictwo (np. umowa o zorganizowanie przewozu drogowego rzeczy).
Tutaj już firma musi rozważyć konieczność posiadania licencji na pośrednictwo przy przewozie drogowym rzeczy. W takiej sytuacji firma nie zobowiązuje się do wykonania przewozu na rzecz nadawcy, ale do znalezienia odpowiedniego przewoźnika, który zrealizuje ten przewóz.
Odpowiedzialność za szkody podczas przewozu znacząco się zmienia, ponieważ wszelkie roszczenia - ograniczają się do winy w wyborze przewoźnika.
Zatem jeżeli okaże się, że wybrany przez Państwa przewoźnik nie spełniał podstawowych wymogów, to wtedy stają się Państwo odpowiedzialni za wybór tego przewoźnika.
Jak widać, zakres odpowiedzialności w tym przypadku jest nieco węższy.
Oczywiście możliwe jest wystąpienie wielu innych elementów, które będą odpowiednio zawężać i rozszerzać zakres odpowiedzialności, jednakże jest to w dużej mierze zależne od brzmienia konkretnej umowy.
Szybko przygotuj i wypełnij bezpłatnie każdy dokument, jakiego potrzebujesz: od dokumentacji ZUS, po umowy pracownicze, od PIT- ów po dokumenty transportowe. Wyszukujesz dokument, widzisz wzór, jak go wypełnić, edytujesz, drukujesz, gotowe. Jeszcze nigdy sporządzanie dokumentów nie było tak proste. Zobacz i przekonaj się sam!
Teraz już bez trudu śledzisz zmiany prawne i wydarzenia ważne dla branży, aby wiedzieć o każdej ważnej zmianie przepisów lub rozporządzeniu.
Znajdziesz tu dane teleadresowe służb kontrolnych. Dowiesz się też, ile wynoszą kary ITD. Ponadto w tym dziale są też dostępne informacje na temat utrudnień w ruchu, kursów walut, ograniczeń w ruchu i dni świątecznych.
Sprawdź, jak dostosować się do obecnych wymogów i przygotować na kolejne: