Brytyjski rząd przygotował wytyczne dla przewoźników o zasadach transportu towarów po brexicie. Przedstawiamy zasady jakie będą obowiązywały przy przywozie towarów do WB. Przepisy te wchodzą w życie 1 stycznia 2021 r.
Brytyjski rząd przygotował wytyczne dla przewoźników o zasadach przewozu towarów po brexicie. Przedstawiamy zasady jakie będą obowiązywało dla przewozu towarów z Wielkiej Brytanii do krajów Unii Europejskiej. Przepisy te wchodzą w życie 1 stycznia 2021 r.
Od 1 stycznia 2021 r. służby celne państw członkowskich Unii Europejskiej (UE), w procedurze eksportu i importu z Wielką Brytanią, będą stosować takie przepisy jak wobec krajów trzecich, tj. nie będących członkami UE. Przedsiębiorcy będą zobowiązani do składania zgłoszeń i deklaracji celnych oraz płacenia należności celnych i podatkowych (VAT i akcyza). Podmioty gospodarcze, które aktualnie nie dokonują obrotu towarowego z krajami spoza UE, muszą zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC) i uzyskać numer EORI. W przypadku wymiany handlowej z Irlandią Północną nadal stosowane będą unijne regulacje celne, akcyzowe oraz w zakresie VAT.
Brytyjski rząd przygotował wytyczne dla przewoźników, jakie od 1 stycznia 2021 r. będą obowiązywały przy przewozach do i z Wielkiej Brytanii. Przedstawiamy informacje dotyczące obowiązków transgranicznych dla przedsiębiorców, firm i kierowców.
Brytyjski rząd do 1 października 2021 r. przedłużył okres, w którym będzie można wjechać do Wielkiej Brytanii tylko z dowodem osobistym. Natomiast osoby, które mają status osiedleńca lub wstępnego osiedlenia w ramach systemu EU Settlement Scheme albo zezwolenie dla pracowników przygranicznych, będą mogły używać dowodu osobistego w celu wjazdu do Wielkiej Brytanii co najmniej do 31 grudnia 2025 r.
Brytyjski rząd przygotował wytyczne dla przewoźników, jak wyglądały będą kontakty handlowe po brexicie. Wytyczne dotyczą przewozu towarów pomiędzy Wielką Brytanią i Unią Europejską od 1 stycznia 2021 r. Przedstawiamy informacje dotyczące przewoźników i zarządzających transportem.
Rząd Wielkiej Brytanii opublikował wytyczne dla przewoźników i kierowców zawodowych. Dotyczą one przewozu towarów pomiędzy Wielką Brytanią i Unią Europejską od 1 stycznia 2021 r. Przedstawiamy informacje dotyczące pracy kierowców.
W załączniku znajduje się przewodnik opracowany w języku polskim „Bądź gotowy na przekroczenie granicy” z Wielką Brytanią. Znajdują się tam podstawowe informacje jak sprawnie przekroczyć granicę po 1 stycznia 2021 r. zarówno z Francji do Wielkiej Brytanii, jak i w drodze powrotnej.
Firma obsługująca tunel łączący Wyspy Brytyjskie z Calais przygotowała elektroniczne rozwiązanie mające ułatwić transport drogowy na Wyspy od dnia 1 stycznia 2021 r. W Eurotunnel Border Pass zapisane będą wszystkie informacje konieczne do tego, aby ciężarówka mogła przekroczyć granicę. Sprawdź na czym polega.
Ministerstwo rozwoju, pracy i technologii przygotowało poradnik w sprawie brexitu. Znalazły się w nim zalecenia dla przedsiębiorców i kierowców dotyczące kontroli celnych, ubezpieczeń i praw jazdy.
Coraz mniej czasu pozostaje na załatwienie formalności związanych z transportem do Wielkiej Brytanii. ZMPD dla procedury TIR zrezygnował z obowiązku przedkładania zabezpieczenia na 100 000 euro. Uwaga: do Anglii będzie można wjechać tylko z paszportem! Sprawdź pozostałe warunki wymagane w transporcie do Anglii.
Wielka Brytania planuje kilka rodzajów działań, które po brexicie mają ograniczyć korki na granicy. Zatory powstaną w związki z nowymi formalnościami, jakie będą musiały przejść odprawiane ciężarówki. Spodziewane korki na granicy mogą osiągnąć długość 7 tysięcy aut. Jak rząd Wielkiej Brytanii zamierza rozładować te zatory? Poprzez m.in.: odprawy zdalne i uruchomienie dodatkowych 10 punktów do odpraw wewnątrz kraju. Sprawdź szczegóły.
Wielka Brytania oficjalnie potwierdziła wolę nieprzedłużania okresu przejściowego poza 31 grudnia 2020. Wielka Brytania planuje etapowe wprowadzanie kontroli granicznej po okresie przejściowym, tj. po 31 grudnia 2020 r. Kluczowe miesiące to: styczeń, kwiecień i lipiec. Sprawdź poszczególne etapy wdrażania kontroli na granicach.
Dla podatników podatków bezpośrednich okres przejściowy w związku z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, wiąże się z czasowym utrzymaniem obecnego stanu prawnego do końca bieżącego roku – tak wynika z komunikatu Ministerstwa Finansów.
Od przyszłego roku Wielka Brytania rozpocznie wprowadzanie kontroli celnych towarów na granicy z UE. Będą one uruchamiane etapami od 1 stycznia do 1 lipca, kiedy wdrożone zostaną pełne kontrole. Sprawdź jakie będą etapy wdrażania ceł.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »