Wyjście Wielkiej Brytanii z UE ma nastąpić 30 marca 2019 roku. Negocjacje wciąż jednak trwają i nie wiadomo według jakiego scenariusza to wyjście się odbędzie. Możliwy jest brexit uporządkowany albo „twardy”.
Już 29 marca 2019 r. Wielka Brytania przestanie być członkiem Unii Europejskiej, a tymczasem wciąż na razie nie uzgodniono, na jakich warunkach się to odbędzie. Co prawda Unia zaproponowała Wielkiej Brytanii ustanowienie do końca roku okresu przejściowego, podczas którego wszystkie reguły dotyczące wykonywania transportu zostaną „po staremu”, ale nie wiadomo, czy ta propozycja zostanie przyjęta. Jak uregulowano kwestie honorowania praw jazdy? Sprawdź.
Unia zaproponowała Wielkiej Brytanii, aby przez 9 miesięcy po dacie wyjścia tego kraju z UE obowiązywały te same zasady dotyczące wykonywania transportu, jak do tej pory. Ma to dotyczyć zarówno transportu na Wyspach, jak i na terenie Unii.
Połowa wartości całego brytyjskiego handlu to towary importowane. Znaczną część tych produktów dostarczają polscy przewoźnicy. Brytyjską granicę dziennie przekracza około 1200 ciężarówek na polskich rejestracjach. Co się stanie, gdy swobodna wymiana handlowa zostanie zachwiana przez Brexit?
Rząd udostępnił informację dla przedsiębiorców na temat możliwych skutków brexitu. Niestety wiele z nich dotyczy branży transportowej, przewożącej towary do Wielkiej Brytanii. Wyjście Anglii z UE może skutkować uruchomieniem kontroli: celnych, fitosanitarnych i weterynaryjnych na granicy. Wprowadzone mogą być kontrole bezpieczeństwa produktów, a także wprowadzone nowe cła. Może też powrócić obowiązek uzyskania zezwoleń na transporty drogowe do WB. Sprawdź jakie mogą nastąpić zmiany podczas wyjazdu na wyspy!
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »