Filtruj treść
Filtruj

Poradnik – jak przygotować się do brexitu

Autor: Adam Hrycak

Dodano: 17 listopada 2020
Zasady współpracy z Wielką Brytanią

Ministerstwo rozwoju, pracy i technologii przygotowało poradnik w sprawie brexitu. Znalazły się w nim zalecenia dla przedsiębiorców i kierowców dotyczące kontroli celnych, ubezpieczeń i praw jazdy.

Poradnik dla przedsiębiorców ma za zadanie pomóc polskim przedsiębiorcom w przygotowaniach do nowej sytuacji i ułatwić zidentyfikowanie utrudnień, jakie na nich czekają w związku z coraz pewniejszym brexitem bez umowy z UE.

Został on podzielony na działy tematyczne, wśród których znalazł się m.in. transport drogowy. Znalazły się w nim zalecenia dla przedsiębiorców i kierowców dotyczące kontroli celnych, ubezpieczeń i praw jazdy.

Chociaż bezumowny brexit wydaje się pewny, to opracowanie ministerstwa zawiera warianty rozwiązań dotyczących podatków, cła, czy usług cyfrowych przedstawione w formie alternatywnej:  zawarcia umowy z UE, jej braku, a także skutków niezależnych od umowy lub jej braku.

W poradniku zawarto aktywne linki do stron, na których znaleźć można dalsze informacje. Poradnik znajdziesz tutaj>>

Najważniejsze zasady wynikające z poradnika:

  • Zapoznaj się z procedurami dotyczącymi tranzytu celnego dostępnymi na Portalu Podatkowym www.podatki.gov.pl.
  • Pamiętaj, że zawsze musisz mieć przy sobie aktualnie wymagane i ważne dokumenty transportowe. Wymagana dokumentacja jest uzależniona od rodzaju wykonywanego transportu oraz różni się w transporcie drogowym, kolejowym, morskim i lotniczym.
  • Pamiętaj, że musisz posiadać odpowiednie zezwolenia na wykonywanie zarobkowego przewozu towarów poza terytorium UE.
  • Jeśli importujesz towary z kraju spoza UE, musisz samodzielnie złożyć głoszenie celne. Informacje o zgłoszeniu celnym znajdziesz na Portalu Podatkowym www.podatki.gov.pl
  • Jeśli utrzymujesz międzynarodowe relacje handlowe i dokonujesz formalności celnych, musisz posiadać numer EORI – więcej informacji znajdziesz na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych www.puesc.gov.pl
  • Możesz wnioskować do dyrektora Izby Administracji Skarbowej o nadanie statusu upoważnionego przedsiębiorcy (pozwolenie AEO) – więcej informacji znajdziesz na Portalu Podatkowym www.podatki.gov.pl
  • Dbaj o to, aby Twoje ubezpieczenia transportowe były zawsze aktualne. Bardzo prawdopodobne, że możliwość ubiegania się o odszkodowanie za szkody poniesione na terenie Wielkiej Brytanii będzie wymagała wykupienia dodatkowej polisy ubezpieczeniowej.
  • Przy wykonywaniu operacji transportu międzynarodowego warto posługiwać się międzynarodowymi regułami handlu ICC Incoterms® 2010 (więcej informacji znajdziesz na stronie Międzynarodowej Izby Handlowej www.iccwbo.org). Są to standardowe umowy międzynarodowe dotyczące przewozu towarów, na podstawie których ustalasz w porozumieniu ze swoim klientem/dostawcą to, kto jest odpowiedzialny za wykonanie operacji transportowej do którego punktu oraz kto odpowiada za towar w danym momencie.
  • Przywóz zwierząt oraz niektórych produktów pochodzenia zwierzęcego na terytorium UE, jak również ich wywóz do krajów pozaunijnych, podlega, w określonych sytuacjach, weterynaryjnej kontroli granicznej.
  • Jeśli wykonywany jest przewóz zwierząt, roślin lub chronionych produktów pochodnych, musisz wystąpić o pozwolenie CITES na przywóz lub (powrotny) wywóz – służba celna będzie wymagała od Ciebie tego dokumentu. Więcej informacji znajdziesz na Portalu podatkowym www.podatki.gov.pl.
  • Jeśli zewnętrzna firma nadawcza reguluje wszystkie formalności, na przykład przygotowuje wszystkie dokumenty, ubezpieczenia i procedury celne, warto jasno ustalić zasady współpracy z firmą nadawczą, aby ograniczyć do minimum ryzyko wystąpienia trudności.
  • Jeśli wybierasz zewnętrzną firmę transportową, to na niej spoczywa przygotowanie dokumentacji transportowej. Posiada ona 52 Zasady współpracy z Wielką Brytanią od 1 stycznia 2021 r. Poradnik dla przedsiębiorcy także uprawnienia do wykonywania zarobkowego przewozu towarów. Pamiętaj jednak, że to na Tobie spoczywa obowiązek wywiązania się z procedur celnych i wykupienia ubezpieczenia. Więcej informacji o procedurach celnych znajdziesz na Portalu Podatkowym www.podatki.gov.pl
  • Zarówno firma transportowa, jak i Ty musicie dokładnie sprawdzić, czy dopełniliście wszelkich formalności, aby dalej prowadzić działalność transportową UE-Wielka Brytania.
  • Zwróć się o dodatkowe informacje do swojego/swoich dostawcy/ dostawców usług logistycznych. Upewnij się, czy może/mogą zapewnić po zakończeniu okresu przejściowego związanego z brexitem takie same warunki współpracy jak do tej pory.
  • W świetle nadchodzących zmian przenalizuj warunki wykonywania międzynarodowego przewozu towarów ustalone przez Twojego/Twoich dostawcę/dostawców usług logistycznych.
  • Firma transportowa/nadawcza może mieć pewne wymagania dotyczące opakowania towaru niezależnie od wybranego przez Ciebie środka transportu. Ustal te warunki z wyprzedzeniem. Sprawdź także wymagania dotyczące opakowań towarów obowiązujące na terenie Polski, w tym regulacje dotyczące opakowań drewnianych, takich jak palety.
  • Pamiętaj o checklist., która opublikowana została na stronie Komisji Europejskiej www.ec.europa.eu.

Autor: Adam Hrycak

Specjalista z zakresu transportu drogowego z wieloletnim doświadczeniem w doradzaniu firmom transportowym i prowadzącym przewozy na potrzeby własne, autor wielu publikacji o transporcie drogowym.
 

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody

 
   
     Kncelaria Morawiec Kot    
   
                       
 
 
   
                       
   
                       
 
 

Nagrody i wyróżnienia

 

 
                 
x