Dzisiaj tj. 8 lipca 2020 roku, w ramach posiedzenia plenarnego Parlamentu Europejskiego, zaplanowane zostało głosowanie nad „pakietem mobilności” w drugim czytaniu. Jeżeli nie zostanie przyjęta żadna poprawka, pakiet mobilności wejdzie w życie.
Zgodnie z procedurą ustawodawczą w drugim czytaniu Parlamentu Europejskiego możliwe są trzy scenariusze, które obrazuje schemat przedstawiony poniżej, przy czym praktycznie wykluczyć należy możliwość odrzucenia przez Parlament wypracowanego stanowiska Rady.
Dalsze wstrzymywanie daty wejścia w życie przepisów „pakietu mobilności” możliwe jest wyłącznie poprzez przyjęcie przez parlament poprawek do stanowiska Rady. Za przyjęciem poprawek musiałoby się opowiedzieć 353 europosłów, czyli bezwzględna większość.
Jeżeli chociaż jedna poprawka nie zostanie przyjęta, przepisy „pakietu mobilności” wejdą w życie i zaczną obowiązywać po upływie 18 miesięcy, za wyjątkiem przepisów dotyczących odpoczynków i obowiązkowych powrotów kierowców do państwa członkowskiego siedziby przewoźnika, które to zaczną obowiązywać po upływie 20 dni od wejścia w życie „pakietu mobilności”.
Jeżeli żadna poprawka nie zostanie przyjęta - pakiet mobilności dziś wejdzie w życie!
Przedmiot regulacji prawnej wprowadzanej „pakietem mobilności” jest mocno kontrowersyjny, o czym świadczy dotychczasowy długi okres procesu legislacyjnego.
Obowiązujące dotychczas przepisy – w swoim założeniu – miały przyczynić się do sprawniejszego funkcjonowania transportu drogowego w UE i bardziej uczciwej konkurencji między przewoźnikami. Pomimo wprowadzonych przez nie ulepszeń, w sektorze utrzymują się niedociągnięcia i zakłócenia, a to w szczególności przez rozbieżne stosowanie przepisów na szczeblu krajowym i ich nierówne egzekwowanie.
W dniu 31 maja 2017 r. w ramach „pakietu mobilności” Komisja Europejska przyjęła nowy wniosek, w celu wyeliminowania głównych niedociągnięć oraz w celu poprawy konkurencyjności i wydajności sektora transportu drogowego. W czerwcu 2018 r. Parlamentarna Komisja Transportu i Turystyki (TRAN) przyjęła sprawozdanie.
Po dalszych debatach i zmianach proceduralnych Parlament przyjął stanowisko w pierwszym czytaniu w dniu 4 kwietnia 2019 r. Rada ze swojej strony wypracowała ogólne podejście do tego wniosku w grudniu 2018 r.
Następnie Rada i Parlament osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie wniosku w dniu 12 grudnia 2019 r. Rada formalnie przyjęła stanowisko w pierwszym czytaniu w dniu 7 kwietnia 2020 r., a komisja TRAN zaleciła w dniu 8 czerwca, aby Parlament zatwierdził je w drugim czytaniu, podczas posiedzenia plenarnego, jakie ma odbyć się właśnie dzisiaj.
Szybko przygotuj i wypełnij bezpłatnie każdy dokument, jakiego potrzebujesz: od dokumentacji ZUS, po umowy pracownicze, od PIT- ów po dokumenty transportowe. Wyszukujesz dokument, widzisz wzór, jak go wypełnić, edytujesz, drukujesz, gotowe. Jeszcze nigdy sporządzanie dokumentów nie było tak proste. Zobacz i przekonaj się sam!
Teraz już bez trudu śledzisz zmiany prawne i wydarzenia ważne dla branży, aby wiedzieć o każdej ważnej zmianie przepisów lub rozporządzeniu.
Znajdziesz tu dane teleadresowe służb kontrolnych. Dowiesz się też, ile wynoszą kary ITD. Ponadto w tym dziale są też dostępne informacje na temat utrudnień w ruchu, kursów walut, ograniczeń w ruchu i dni świątecznych.
Sprawdź, jak dostosować się do obecnych wymogów i przygotować na kolejne: