Filtruj treść
Filtruj

Ceny na stacjach paliw w Polsce mocno w górę. Transport powinien być gotowy na najgorsze

Autor: Maksym Słomski

Dodano: 11 stycznia 2025
Ceny na stacjach paliw w Polsce 01 2024

Prognozy dotyczące cen paliw w Polsce w drugiej połowie stycznia 2025 roku nie są optymistyczne. Eksperci zapowiadają skokowe podwyżki cen, wynikające z sytuacji na rynku ropy naftowej. Analitycy BM REFLEX wskazali na konkretne przyczyny tego stanu rzeczy i skomentowali bieżącą sytuację.

Nadchodzi skokowy wzrost cen paliw w Polsce

Polski transport, ale też zwykli kierowcy muszą przygotować się na skokowy wzrost cen na stacjach paliw w naszym kraju w drugiej połowie stycznia 2024 roku. Jak sugerują eksperci z BM REFLEX, skala podwyżek do końca tego tygodnia to nawet 20 groszy wzrostu na litrze oleju napędowego oraz 5-7 groszy na litrze benzyny. O cenach na poziomie 6 złotych za litr możemy zapomnieć, a będzie jeszcze gorzej.

Analitycy ostrzegają, że w okresie od 13 do 19 stycznia tego roku ceny na stacjach paliw w Polsce będą dalej rosnąć. Spodziewane średnie ceny będą wynosiły odpowiednio:

PB95 - 6,10-6,17 złotych za litr

PB98 - 6,85-6,95 złotych za litr

ON - 6,24-6,30 złotych za litr

LPG - 3,20-3,26 złotych za litr

Nieco bardziej optymistyczne prognozy zakłada e-petrol.pl:

PB95 - 6,05-6,16 złotych za litr

ON - 6,17-6,28 złotych za litr

LPG - 3,21-3,28 złotych za litr

Dla porównania, 14 stycznia 2024 roku kierowcy na stacjach Orlen płacili średnio:

PB95 - 6,21 złotych za litr

PB98 - 6,84 złotych za litr

ON - 6,43 złotych za litr

LPG - 2,85 złotych za litr

Ropa naftowa na giełdzie w górę

Ceny ropy Brent w marcowej sesji kontraktów kończą się trzeci tydzień z rzędu wzrostami. Jej ceny wzrosły od początku roku o 5 dolarów za baryłkę i wynoszą obecnie 79 dolarów za baryłkę. To najwyższa cena od połowy października 2024 roku. Godnym odnotowania jest to, że cena baryłki ropy na giełdzie w Londynie wzrosła o dwa dolary tylko od zamknięcia z ubiegłego tygodnia.

Zgodnie z tradycją pierwszy kwartał roku jest okresem sezonowo niższego zapotrzebowania na ropę naftową. Na ceny olejów opałowych i diesla w większym stopniu niż na ceny benzyny wpływa oczekiwane pogorszenie warunków pogodowych na półkuli północnej.

Na dalsze fluktuacje cen na stacjach paliw wpłynie z pewnością stanowisko nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych wobec Iranu. Sytuacji nie poprawią ograniczenia w podaży surowca wynikające z limitów wydobycia nałożonymi przez OPEC+ i sankcji nałożonych na ropę z Rosji.

"W kontekście ryzyka geopolitycznego rynek zastanawia się jak twarde stanowisko wobec Iranu może zająć nowy prezydent USA i czy może to wpłynąć na ograniczenie eksportu irańskiej ropy naftowej do Azji, głównie Chin. Eksport ropy irańskiej w 2024 roku osiągnął poziom 1,7 mln bbl/d (baryłek dziennie – red.) i był ponad 50% wyższy niż w roku 2022. Głównym odbiorcą ropy irańskiej pozostają Chiny. Iran jest członkiem porozumienia OPEC+, ale nie jest objęty limitami wydobycia" - czytamy w komentarzu BM Reflex.

Źródło: BM Reflex, e-petrol.pl, zdj. tyt. Orlen

Autor: Maksym Słomski

Pasjonat świata nowych technologii i motoryzacji, odpowiedzialny za dział aktualności. Z wykształcenia prawnik, z zamiłowania dziennikarz. Miłośnik kotów.
 

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody

 
   
     Kncelaria Morawiec Kot    
   
                       
 
 
   
                       
   
                       
 
 

Nagrody i wyróżnienia

 

 
                 
x