Kwestia bazy eksploatacyjnej uregulowana jest w art. 4 pkt 21a ustawy o transporcie drogowym.
Zgodnie z tą definicją:
- baza eksploatacyjna jest to miejsce wyposażone w odpowiedni sprzęt techniczny i urządzenia techniczne umożliwiające prowadzenie działalności transportowej w sposób zorganizowany i ciągły, w skład której wchodzi co najmniej jeden z następujących elementów:
Jak z tego przepisu wynika musi być spełniona co najmniej jedna przesłanka np. miejsce postojowe, pozostałe warunki nie muszą być spełnione.
Przepisy nie wymagają posiadania na własność obiektu, co oznacza, że najem miejsca na stacji paliw jest wystarczający, o ile mamy do tego tytuł prawny (np. umowa dzierżawy). Ważną kwestią jest wielkość samej bazy, która uzależniona jest od liczby posiadanych pojazdów.
Przeczytaj także:
Zyskaj dostęp i korzystaj z:
Mam już dostęp
Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.
Szybko przygotuj i wypełnij bezpłatnie każdy dokument, jakiego potrzebujesz: od dokumentacji ZUS, po umowy pracownicze, od PIT- ów po dokumenty transportowe. Wyszukujesz dokument, widzisz wzór, jak go wypełnić, edytujesz, drukujesz, gotowe. Jeszcze nigdy sporządzanie dokumentów nie było tak proste. Zobacz i przekonaj się sam!
Teraz już bez trudu śledzisz zmiany prawne i wydarzenia ważne dla branży, aby wiedzieć o każdej ważnej zmianie przepisów lub rozporządzeniu.
Znajdziesz tu dane teleadresowe służb kontrolnych. Dowiesz się też, ile wynoszą kary ITD. Ponadto w tym dziale są też dostępne informacje na temat utrudnień w ruchu, kursów walut, ograniczeń w ruchu i dni świątecznych.
Sprawdź, jak dostosować się do obecnych wymogów i przygotować na kolejne: