Kwestia bazy eksploatacyjnej uregulowana jest w art. 4 pkt 21a ustawy o transporcie drogowym.
Zgodnie z tą definicją:
- baza eksploatacyjna jest to miejsce wyposażone w odpowiedni sprzęt techniczny i urządzenia techniczne umożliwiające prowadzenie działalności transportowej w sposób zorganizowany i ciągły, w skład której wchodzi co najmniej jeden z następujących elementów:
Jak z tego przepisu wynika musi być spełniona co najmniej jedna przesłanka np. miejsce postojowe, pozostałe warunki nie muszą być spełnione.
Przepisy nie wymagają posiadania na własność obiektu, co oznacza, że najem miejsca na stacji paliw jest wystarczający, o ile mamy do tego tytuł prawny (np. umowa dzierżawy). Ważną kwestią jest wielkość samej bazy, która uzależniona jest od liczby posiadanych pojazdów.
Przeczytaj także:
W celu zmniejszenia emisji CO2 europejskie ciężarówki będą więc musiały znacznie ograniczyć swój apetyt na paliwo. Oznacza to z jednej strony na pewno podwyższenie ceny za samochód, a z drugiej niższe spalanie. Średnio ciężarówka będzie musiała zużywać o ok. 7,5 litra paliwa mniej na każde 100 kilometrów.
Ministerstwo Finansów wycofuje się z planów ograniczenia do 200 litrów ilości paliwa wwożonego do Polski w zbiorniku pojazdu. Prace nad ustawą wprowadzającą ograniczenia zostały przerwane.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »