Po 10 latach ciężarówki z powrotem mogą wjeżdżać na most na autostradzie A1 w Leverkusen. Na trasie obowiązuje jednak zakaz wyprzedzania. Co ciekawe mimo dotychczasowych zakazów – dla pojazdów pow. 3,5 t. i szerszych niż 2,3 – wiele ciężarówek próbowało wjeżdżać na most. Suma mandatów za próbę wjazdu wyniosła łącznie 19 mln euro.
Przeczytaj także:
Od 1 kwietnia 2022 r. wnioski o zaświadczenia A1 należy składać do ZUS wyłącznie w formie dokumentów elektronicznych. Wniosek należy złożyć za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Zaświadczenie A1 potwierdza podleganie ubezpieczeniom społecznym w Polsce.
Wypełnij ten wniosek, jeżeli starasz się o zaświadczenie A1 w związku z pracą najemną wykonywaną w dwóch lub więcej państwach członkowskich UE, EOG lub w Szwajcarii.
Pomimo tego, że rozporządzenia 883 i 987 już w tytule wskazują, że dotyczą również krajów EOG i Szwajcarii, to rozporządzenie 1231 – czyli to które rozszerza przepisy na obywateli krajów trzecich – nie zostało sporządzone w ten sam sposób i nie objęło tych krajów, a więc ZUS ma rację, że nie chce wydać zaświadczenia A1 w przypadku takich państwa jak: Dania, Wielka Brytania, Norwegia, Szwajcaria, Islandia i Lichtenstein.
Z artykułu dowiesz się:
Zatrudniam osoby z Ukrainy na stanowiskach kierowców samochodów ciężarowych. Pracownicy poruszają się po całej UE, dlatego potrzebujemy już od pierwszego dnia pracy zaświadczenia A1 Z ZUS. Niestety, aby je uzyskać pracownik musi mieć z Urzędu Skarbowego zaświadczenie CFR-1, a nie dostanie go jeśli nie przebywa 183 dni w Polsce. Jak rozwiązać ten problem?
ZUS zapowiedział, że wniosków o zaświadczenie A1 dla obcokrajowców nie będzie można składać w formie papierowej. Uwaga – ZUS uzyska też dostęp do rejestru zezwoleń na pracę w formie elektronicznej – będzie więc widział, że płatnik wystąpił o zezwolenie na pracę dla obcokrajowca-zleceniobiorcy, ale nie zgłosił go do ZUS. To będzie oznaczało kontrolę w firmie. Sprawdź, jak po zmianach będzie można składać zaświadczenie A1 dla cudzoziemców.
Firma planuje zatrudnić na zlecenie ucznia do 26 roku życia, a w takiej sytuacji nie są odprowadzane żadne składki. To oznacza, że ZUS nie wyda takiej osobie zaświadczenia A1. Jednak kierowca ten prowadzi własną działalność gospodarczą, co oznacza, że odprowadza już składkę społeczną. ZUS w takim przypadku wyda mu zaświadczenie, ale czy będzie ono ważne w firmie zlecającej transporty? Ponadto czy zatrudniając tego kierowcę na umowę zlecenie w transporcie o dmc do 3,5 tony obowiązują go stawki minimalne wynagrodzenia w Niemczech i innych krajach UE? Czy każdorazowo firma musi wysyłać zgłoszenie pracownika do urzędu celnego Niemiec w przypadku transportu z oraz do tego państwa? Czy pracownik zatrudniony na umowę zlecenie musi przejść wstępne i okresowe badania lekarskie?
Dlaczego pracownicy państw trzecich, którzy pracują w transporcie międzynarodowym, nie mogą uzyskać zaświadczenia A1 na wszystkie państwa EOG. Co zrobić, gdy kierowca będzie miał kontrolę, np. w Norwegii.
Od dziś na stronie ZUS mają pojawić się uproszczone wersje formularzy służących do ubiegania się o zaświadczenie A1. Uruchomiono także nowy „Kreator wniosku”, który ma krok po kroku, prowadzić klienta przez proces jego składania. System na podstawie wpisywanych danych - ma automatycznie dobierać wniosek właściwy w danej sytuacji.
Zdarza się, że kierowca zatrudniony na zlecenie prowadzi własną działalność gospodarczą i tam już odprowadza składkę na ubezpieczenie społeczne. Czy wydane mu zaświadczenie A1 będzie ważne, gdy pojedzie w trasę do Niemiec albo Francji na zlecenie innego przedsiębiorcy?
Polska branża transportowa zmaga się z brakiem osób chętnych do pracy. Równocześnie jednak przebywający u nas pracownicy chcą opuścić Polskę. Dlaczego? Otóż, poszukiwanie wyższych zarobków nie jest jedynym powodem. Według doniesień NIK, administracja publiczna nie jest przygotowana do przyjmowania wniosków cudzoziemców. Brakuje racjonalnej i terminowej obsługi. Pracuje się tu mało wygodnie, choć bliżej domu.
W ocenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej? ani długość zamieszkania, ani fakt posiadania „zwykłego ośrodka swych interesów życiowych”, nie mogą być rozstrzygające w sprawie wydania zaświadczenia A1. Wystarczy, że pobyt danej osoby w tym państwie jest legalny. Czy ZUS zmieni swoje przepisy?
Już obowiązują (od 2 maja br.) nowe zasady wydawania zaświadczenia A1 dla obywateli państw trzecich. Zostały one opublikowane na stronie ZUS.
ZUS nie może odmówić wydania zaświadczenia A1 dlatego, że przedsiębiorca uzyskuje w Polsce mniej niż 25% swoich obrotów. Ważne są też inne kryteria, m.in. liczba zatrudnionych pracowników czy adres siedziby.
W ostatnim czasie sprawy dotyczące wydawania zaświadczeń A1 nabierają rozpędu. Pojawia się coraz więcej sądowych orzeczeń, wydawanych na skutek odwołań przedsiębiorców od decyzji ZUS-u odmawiających wydania zaświadczenia. Podobnie jak przy okazji lawiny roszczeń o ryczałty tak i teraz wyroki sądów są różne – raz sąd zmienia decyzję ZUS i nakazuje mu wydać zaświadczenie A1, innym razem przychyla się do wniosku ZUS i oddala powództwo przedsiębiorcy. Wyroki Sądów okręgowych są póki co nieprawomocne, ale zarówno ZUS zapowiada, że będzie przy przegranych sprawach wnosić apelację, jak również Ci przedsiębiorcy, którzy w I instancji sprawy przegrali nie chcą się poddawać. I według mnie z całą pewnością poddawać się nie powinni.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »