Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że w niektórych sytuacjach państwo, do którego jedzie pracownik delegowany, może podważyć wydane dla niego zaświadczenie A1. Jakie to sytuacje?
Zaświadczenia A1 wydane przez ZUS są kwestionowane m.in. w Niemczech i we Francji. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej potwierdził swoje wcześniejsze stanowisko w podobnych sprawach. Oznacza to, że nie mogą być one kwestionowane za granicami Polski.
Rzecznik Trybunału Sprawiedliwości wydał opinię w sprawie dotyczącej zaświadczeń A1. Państwa europejskie będą mogły jeszcze łatwiej podważać zaświadczenia wydane dla kierowców.
Trybunał Sprawiedliwości zajmie się sprawą zaświadczeń A1. Sprawa ta została wszczęta na podstawie pytania belgijskiego sądu kasacyjnego, który miał wątpliwości co do tego, czy państwo przyjmujące pracownika delegowanego może podważyć zaświadczenie E 101 (A1) wydane temu pracownikowi w państwie wysyłającym.
Coraz trudniej o zaświadczenia A1 dla kierowców zza wschodniej granicy. Oddziały ZUS odmawiają wydawania takich zaświadczeń lub stosują wyjątkowo skomplikowaną procedurę. Przykładowy zestaw 28 pytań ZUS-u, w typie: gdzie znajduje się Pana/i zwykły ośrodek interesów życiowych lub gdzie spędza Pan/i czas wolny, święta - proszę wskazać miejsce, państwo – przedstawiamy w artykule.
Komisja Europejska planuje zmiany w rozporządzeniach dotyczących koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (nr 883/2004 oraz nr 987/2009). Dla polskich przewoźników będą to zmiany na gorsze. Dlaczego?
ZUS znacznie zwiększył liczbę kontroli w firmach transportowych w związku z wydawaniem zaświadczeń A1. Zobacz, co sprawdzą kontrolerzy i do czego mają prawo.
Firmy transportowe zatrudniające ukraińskich kierowców oraz delegujące kierowców do pracy w UE mają problemy. ZUS coraz częściej odmawia wydania druków A1. Przepisy się nie zmieniły, zmieniła się ich interpretacja. Na jaką?
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »