Od 1 października 2019 r. pojazdy dwupaliwowe napędzane oprócz oleju napędowego także gazem ziemnym będą mogły korzystać z ulgi w opłatach w Niemczech tylko wtedy, gdy będą wyposażone w odpowiednie zbiorniki gazu. Może to być kilka małych zbiorników lub jeden duży, ale muszą mieścić co najmniej 300 litrów gazu ziemnego lub w przypadku gazu LNG - 115 kg. Uwaga - przepisy te działają wstecz!
W Austrii zapowiedziano, że w związku z inflacją podwyższone zostaną od początku przyszłego roku opłaty drogowe. Podwyżka ma wynieść 2,1%. Obejmie ona wszystkie pojazdy – zarówno dostawcze o dmc do 3,5 tony korzystające z winiet jak i ciężarowe oraz autobusy wykorzystujące urządzenia pokładowe.
W Czechach urządzenia do poboru opłat zostaną zastąpione nowymi boxami, opartymi na technologii satelitarnej. Ważne są dwie daty: 22 września br. – początek sprzedaży oraz 1 grudnia br. – kiedy rusza nowy system poboru opłat. Zapamiętaj.
BAG doprecyzował treść przepisów zwalniających samochody z napędem alternatywnym z opłat drogowych za przejazd po drogach federalnych. Pamiętajmy, że zwolnienie to obowiązuje tylko do 31 grudnia 2020. Sprawdź szczegóły.
Holenderskie ministerstwo transportu opublikowało projekt ustawy wprowadzającej opłaty za poruszanie się po drogach dla samochodów ciężarowych, uzależnione od liczby przejechanych kilometrów. Nie wiadomo dokładnie czy i kiedy projekt wejdzie w życie.
Rada Unii Europejskiej przegłosowała projekt dyrektywy, która ma ujednolicić system poboru elektronicznych opłat drogowych. Kierowcy będą mogli uiszczać e-myto na wszystkich unijnych drogach płatnych za pomocą jednego urządzenia pokładowego, na podstawie jednej umowy i jednej faktury.
Od 1 marca operator autostrady A4, Stalexport Autostrada Małopolska SA, podwyższy opłaty za przejazd autostradą dla pojazdów kategorii 2, 3, 4 i 5. W praktyce podwyżki dotkną tylko kierowców ciężarówek. Uwaga - podwyżki unikną: posiadacze A4Go oraz kart zbliżeniowych kartA4!
Na Węgrzech od lutego br. w elektronicznym systemie poboru opłat drogowych HU-GO należy wprowadzać dodatkowe dane o pojeździe. Jakie? Sprawdź.
Tak wynika z zapowiedzi niemieckiego ministra transportu. Rozszerzenie opłat drogowych na kolejną kategorię pojazdów ma skutkować zwiększeniem wpływów do budżetu o dodatkowe 500 milionów euro rocznie. Środki te mają być przeznaczone na utrzymanie infrastruktury drogowej.
Wszystkie systemy opłat drogowych w Unii Europejskiej będą takie same. Winiety zostaną zlikwidowane, a samochody dostawcze też mają podlegać opłatom. Od kiedy zaczną obowiązywać takie zasady?
Zgodnie z zapowiedziami, od 1 stycznia 2019 r. obowiązują nowe stawki opłat drogowych na terenie Niemiec. Sprawdź ile wynoszą!
Bundestag 18 października br. zaakceptował nowe, wyższe stawki opłat drogowych. Mają obowiązywać od 1 stycznia. Jeśli wejdą w życie, czeka nas spory wzrost kosztów transportu.
Niemiecki rząd planuje objąć ciężarówki zasilane ciekłym gazem ziemnym (LNG) zniżkami na opłaty drogowe. Kiedy zaczną obowiązywać ulgowe stawki?
Ciężarówki z napędem hybrydowym, a więc z silnikiem spalinowym wspomaganym przez silnik elektryczny, mają być zwolnione z opłat drogowych w Niemczech. Takie plany ma niemiecki rząd. Zwolnienie ma obowiązywać od przyszłego roku.
Od 1 stycznia 2019 r. za ciężarówki o napędzie elektrycznym nie trzeba będzie w Niemczech płacić opłat drogowych. Niemieckie ministerstwo transportu chce wprowadzić takie zasady po to, aby zachęcić przedsiębiorców do kupowania i brania w leasing elektrycznych pojazdów.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »