Filtruj treść
Filtruj

ewidencja czasu pracy

Ewidencja czasu pracy kierowcy na zleceniu

Ewidencja czasu pracy kierowcy na zleceniu

  Ewidencja czasu pracy kierowcy jeżdżącego 1 dzień w miesiącu

Ewidencja czasu pracy kierowcy jeżdżącego 1 dzień w miesiącu

Pytanie:  Jak sporządzić ewidencję czasu pracy kierowcy, który jeździ z użyciem tachografu np. tylko jeden dzień w miesiącu, a cały pozostały czas pracuje na magazynie (praca zupełnie nie związana z przewozem drogowym)? Czy ewidencja powinna zostać wykonana zgodnie z art. 25 ustawy o czasie pracy kierowców?

Przepisy ustawy o czasie pracy kierowców nie są precyzyjne w zakresie obowiązku prowadzenia ewidencji czasu pracy, ponieważ art. 25 ust. 1 tejże ustawy mówi tylko lakonicznie, że ewidencje czasu pracy prowadzi się dla każdego kierowcy.

Ustawowy słowniczek nie precyzuje pojęcia kierowcy, jak też w tym zakresie ustawa nie odsyła do innych aktów prawnych. Z tą definicją natomiast możemy się potkać na kanwie różnych aktów prawnych zarówno krajowych, jak i europejskich. Dla przykładu w krajowym ustawodawstwie definicję tę znajdziemy m.in. w ustawie Prawo o ruchu drogowym, zaś w europejskich przepisach chociażby w rozporządzeniu 561/2006 (WE). Niestety obydwie definicje w zasadniczy sposób się różnią. Wobec tego przedmiotową kwestię należy odnieść do stanowiska pracy kierowcy.

Ewidencja czasu pracy kierowców po zmianach

Ewidencja czasu pracy kierowców po zmianach

Od 29 maja br. weszły duże zmiany w ewidencjonowaniu czasu pracy kierowców. Nie jest już możliwe ewidencjonowanie na podstawie: tarczek i danych pobranych z tachografu. W praktyce (z pewnymi wyjątkami) karta ewidencji kierowcy nie różni od ewidencji pracowniczej. Nie ma też miał znaczenia rodzaj aktywności podejmowanej przez kierowcę w czasie pracy. W przypadku samozatrudnionych – jeżeli wykonują zlecenia na rzecz innej firmy – to ona powinna prowadzić ewidencję. Przedstawiamy też zmiany dla: zleceniobiorców oraz kierowców pojazdów do 3,5 t.

Korzyści 

Z artykułu dowiesz się:

  • W jakich przypadkach nie będzie konieczne prowadzenie ewidencji nieobecności
  • Jak prowadzić ewidencję dla kierowcy: z i bez ryczałtów za pracę w porze nocnej
  • Kto ma prowadzić ewidencję samozatrudnionego
  Jak często aktualizować ewidencję czasu pracy przy 4-miesięcznym okresie rozliczeniowym?

Jak często aktualizować ewidencję czasu pracy przy 4-miesięcznym okresie rozliczeniowym?

Pytanie:  Jak prowadzić ewidencję czasu pracy kierowców? Czy wygenerowane z programu - wykroczenia (podpisywane przez kierowców) łącznie z wydrukami za dany miesiąc - będą akceptowane podczas kontroli w firmie? Po zmianach od 29 maja br. ewidencją czasu pracy kierowcy nie mogą już być: zapisy na wykresówkach, wydruki danych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego, pliki pobrane z karty kierowcy i tachografu cyfrowego. Ewidencją są tylko indywidualne dla każdego kierowcy - karty czasu pracy. W firmie mamy 4-miesięczy okres rozliczeniowy. Czy ewidencja może być tworzona raz na 4 miesiące?
Korzyści 

Z artykułu dowiesz się:

  • Czy raport naruszeń jest elementem ewidencji czasu pracy?
  • Czy przy 4-miesięcznym okresie rozliczeniowym, można uzupełniać ewidencję co 4 miesiące?
 

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody

 
   
     Kncelaria Morawiec Kot    
   
                       
 
 
   
                       
   
                       
 
 

Nagrody i wyróżnienia

 

 
                 
x