Klasyczna karta ewidencji czasu pracy kierowców zawiera m.in. dane o niektórych nieobecnościach. Czy po uzupełnieniu jej o pozostałe nieobecności, można przestać prowadzić odrębnie ewidencję nieobecności?
Prowadzenie ewidencji czasu pracy kierowców może być uproszczone dzięki zapisom z tachografów. Jednak należy pamiętać o innych dokumentach, które sprawiają, że dokumentacja jest kompletna. Sprawdź szczegóły.
Przepisy nie precyzują, jak powinna wyglądać ewidencja nieobecności kierowcy w pracy. Jednak określają, co musi się z niej znaleźć. Jak wypełnić ten obowiązek w sposób prosty i przejrzysty? Sprawdź.
Karę za brak ewidencji czasu pracy inspektor może nałożyć tylko w określonych sytuacjach. I tylko w odniesieniu do niektórych kierowców. Sprawdź których!
Kierowca zatrudniony na zlecenie ma obowiązek przedstawiać firmie rejestr przepracowanych godzin. Zwracaj uwagę, czy jest to tyle samo godzin, ile wynika z ewidencji czasu pracy kierowców.
Kierowca przebywał na zwolnieniu chorobowym w sumie 182 dni. ZUZ wydał decyzję o przyznaniu kierowcy prawa do świadczenia rehabilitacyjnego. Jak świadczenie do zaznaczyć w ewidencji czasu pracy kierowcy?
Obowiązujące od 1 stycznia 2019 r. przepisy skróciły z 50 do 10 lat okres przechowywania akt osobowych oraz dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy. Jednak do tej dokumentacji należy również ewidencja czasu pracy, która archiwizowana była dotychczas przez okres zaledwie 3-letni. Oznacza to w praktyce wydłużenie okresu jej przechowywania z 3 do 10 lat!
W niektórych sytuacjach służbom kontrolnym trudno jest sprawdzić, ile faktycznie kierowca pracował. Są sposoby, żeby to sprawdzić. Jak?
Jeżeli przewoźnik wykorzystuje ciężarówki do pracy w gospodarstwie rolnym to korzysta ze zwolnienia z używania wykresówek. Musi jednak pamiętać, że pojazd nie może poruszać się dalej niż 100 km od bazy, a także udokumentować przebiegi. Sprawdź jak to robić, oraz ile wyniesie kara za brak takich dowodów.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »