Przepisy ustawy o czasie pracy kierowców nie są precyzyjne w zakresie obowiązku prowadzenia ewidencji czasu pracy, ponieważ art. 25 ust. 1 tejże ustawy mówi tylko lakonicznie, że ewidencje czasu pracy prowadzi się dla każdego kierowcy.
Ustawowy słowniczek nie precyzuje pojęcia kierowcy, jak też w tym zakresie ustawa nie odsyła do innych aktów prawnych. Z tą definicją natomiast możemy się potkać na kanwie różnych aktów prawnych zarówno krajowych, jak i europejskich. Dla przykładu w krajowym ustawodawstwie definicję tę znajdziemy m.in. w ustawie Prawo o ruchu drogowym, zaś w europejskich przepisach chociażby w rozporządzeniu 561/2006 (WE). Niestety obydwie definicje w zasadniczy sposób się różnią. Wobec tego przedmiotową kwestię należy odnieść do stanowiska pracy kierowcy.
Przeczytaj także:
Zyskaj dostęp i korzystaj z:
Mam już dostęp
Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.
Szybko przygotuj i wypełnij bezpłatnie każdy dokument, jakiego potrzebujesz: od dokumentacji ZUS, po umowy pracownicze, od PIT- ów po dokumenty transportowe. Wyszukujesz dokument, widzisz wzór, jak go wypełnić, edytujesz, drukujesz, gotowe. Jeszcze nigdy sporządzanie dokumentów nie było tak proste. Zobacz i przekonaj się sam!
Teraz już bez trudu śledzisz zmiany prawne i wydarzenia ważne dla branży, aby wiedzieć o każdej ważnej zmianie przepisów lub rozporządzeniu.
Znajdziesz tu dane teleadresowe służb kontrolnych. Dowiesz się też, ile wynoszą kary ITD. Ponadto w tym dziale są też dostępne informacje na temat utrudnień w ruchu, kursów walut, ograniczeń w ruchu i dni świątecznych.
Sprawdź, jak dostosować się do obecnych wymogów i przygotować na kolejne: