Gdy kierowca zmienia samochód, pomiędzy wyjęciem wykresówki lub karty z tachografu a włożeniem ich do urządzenia w nowym pojeździe, mija jakiś czas. Jeśli kierowca nie zrobi wpisu manualnego, opisującego tę sytuację, to ITD naliczy karę. Sprawdź, jak nie popełnić błędu.
Przeczytaj także:
Rozliczanie czasu pracy kierowców oraz prawidłowa obsługa tachografów i dokumentacji z tym związanej to podstawa w każdej firmie, zajmującej się transportem drogowym i przewozami na potrzeby własne. Ale jednocześnie – to bardzo obszerna wiedza, którą stale trzeba aktualizować, ponieważ zmieniają się nie tylko przepisy, ale też ich interpretacja, stosowana przez służby kontrolne. Dlatego zapraszamy na bezpłatną retransmisję konferencji (do obejrzenia w dowolnym momencie), p oświęconej tym tematom. Omawiamy najważniejsze wyzwania związane z czasem pracy kierowców oraz tachografami w 2023 roku.
Tu znajdziesz cały nr 2 w formie podcastu do wysłuchania
Kierowcy często pracują w systemie 8 tygodni w trasie i 2 tygodnie wolnego (8/2).
Częsty jest też system: 4 lub 3 tygodnie w trasie i tydzień wolnego (4/1 lub 3/1).
Czy tacy kierowcy oprócz wolnego między wyjazdami mają jeszcze prawo do urlopu?
Może się zdarzyć, że pomiędzy jedną częścią przerwy a drugą czas jazdy niespodziewanie się wydłuży i kierowca skorzysta z odstępstwa. Zobacz na prostej grafice, jak sobie poradzić w takiej sytuacji.
Przy wydłużeniu jazdy o maksymalnie jedną godzinę, nie ma konieczności wykonywania przerwy. Ponadto takie same zasady obowiązują w sytuacji: jazdy dziennej w wymiarze 9 godzin, jak i możliwości dwukrotnego przedłużenia w danym tygodniu jazdy do 10 godzin.
Z artykułu dowiesz się:
Czy należy wykonać dodatkową przerwę wydłużając jazdę o 1 i 2 godz.?
W jakich sytuacjach można wydłużyć jazdę o 1 lub 2 godz.?
Celem szkolenia jest zapoznanie uczestników z najnowszymi zmianami prawnymi w zakresie czasu pracy kierowców oraz innych regulacji transportowych wynikających z aktualnej sytuacji epidemiologicznej oraz związanych z wojną na Ukrainie. Powiemy między innymi, jakie regulacje zaczną obowiązywać od maja tego roku, oraz wyjaśnimy, jak mają się do tego przygotować przewoźnicy posiadający w swojej flocie pojazdy o DMC powyżej i poniżej 3,5 tony. Przedstawimy również kalendarium zmian w przepisach, oczekujących na wejście w życie.
Omówienie regulacji prawnych dotyczących czasu pracy kierowców z uwzględnieniem nowych przepisów oraz planowanych i koniecznych zmian.
Przedstawiamy przeliczenie obowiązujących w 2015 roku wymiarów czasu pracy dla najbardziej popularnych okresów rozliczeniowych. Liczba dni pracy wynosi 252, a godzin − 2016.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »