Pytanie: Czy przewożony ładunek może wystawać przez otwarte drzwi w naczepie? Dotyczy to belek stalowych, które wystają na ok. 50 cm. Czy realizując taki transport do Niemiec, należy posiadać jakieś zezwolenie, aby nie otrzymać z tego tytułu kary?
Doradca do spraw bezpieczeństwa w transporcie towarów niebezpiecznych to osoba, która pomaga w działalności przedsiębiorstwa związanej z nadawaniem i przewozem towarów niebezpiecznych oraz czynnościami towarzyszącymi, takimi jak: pakowanie, załadunek, napełnianie czy rozładunek. Wyjaśniamy: jakie zadania ma doradca, jakie podmioty są zwolnione z obowiązku jego wyznaczenia oraz jakie kary może ponieść przedsiębiorca za niewyznaczenie doradcy DGSA.
Pytanie: Posiadamy umowę na transport i dystrybucję towarów w Polsce z firmą z Niemiec. Z powodu dużej ilości palet zleciliśmy odbiór części towaru zewnętrznemu przewoźnikowi poprzez giełdę transportową. Niestety, auto, które realizowało transport uległo poważnemu wypadkowi, podczas którego towar został w całości zniszczony i jest nie zdatny do użycia (szkoda całkowita). Przewoźnik posiada ważną polisę OCP oraz zgłosił fakt szkody do ubezpieczyciela. Czy jako firma zlecająca, możemy wstrzymać płatność za niezrealizowany przewóz drogowy oraz za jeden wcześniejszy już zrealizowany ale jeszcze z terminem płatności?
Pytanie: Wśród pojazdów wyłączonych z obowiązku przestrzegania norm czasu pracy kierowców są pojazdy pomocy drogowej. Ale czy to oznacza, że w promieniu do 100 km od bazy można jeździć takim pojazdem „na oucie” bez względu na to, co się przewozi? Otóż nie, jeżeli pojazd przewozi maszyny budowlane musi używać tachografu. Podobnie gdy co prawda wykonuje pracę jako pomoc drogowa, ale wyjeżdża po promień 100 km – również musi używać tachografu.
Sprawdź nasz portal - testuj przez 24h za darmo
Aktualności i porady ekspertów
Wzory dokumentów
E-biblioteka z raportami
Kancelaria Prawna Morawiec & Kot sp. z o.o. sp.k. to zespół prawników specjalizujących się w prawie gospodarczym, handlowym i transportowym, która świadczy pomoc prawną klientom indywidualnym oraz przedsiębiorcom. Prowadzi postępowania windykacyjne, weryfikuje umowy, podejmuje czynności ukierunkowane na założenie nowych podmiotów gospodarczych. Kancelaria prowadzi także postępowania celno-skarbowe. W sferze zainteresowań Kancelarii pozostaje również prawo upadłościowe.