Zamierzamy wykonywać powierzony nam przewóz osób na linii regularnej powyżej 50 km (umowa powierzenia przewozu) na podstawie zezwolenia innego przewoźnika. Czy możemy ubiegać się o dopłaty z tytułu stosowania ulg ustawowych dla pasażerów w przejazdach autobusowych na tej właśnie powierzonej nam linii komunikacyjnej? Aktualnie pobieramy dopłaty z Urzędu Marszałkowskiego na podstawie umowy o dopłaty (są w niej wyszczególnione nasze linie komunikacyjne). Jaki jest maksymalny dozwolony czas wykonywania powierzonego przewozu osób autobusem? Linia regularna, której dotyczy umowa powierzenia będzie obsługiwana tylko przez naszą firmę (na tej samej relacji są też firmy konkurencyjne), a bilety sprzedawane będą również na rzecz naszej firmy.
Prowadzę działalność polegającą na naprawie maszyn ogrodniczych. Chcę rozszerzyć ofertę o sprzedaż i dowiezienie do klienta drewna kominkowego. Dysponuję pojazdem o dmc do 7,5 tony. W tej sytuacji potrzebuję zaświadczenia na przewóz na potrzeby własne czy kwalifikacji na przewóz rzeczy? Czy prowadząc pojazd trzeba używać tachografu? Transporty będą realizowane nie dalej niż 50 km od bazy firmy. A co gdy moim pojazdem przewiozę np. płyty gipsowo-kartonowe na remont domu?
Czy istnieje konieczność zgłaszania odbioru/transportu/dostaw odpadów w systemie monitorowania przewozu towarów w systemie PUESC (tzw. dokument SENT). Jeśli tak to od kiedy i jakiego rodzaju zgłoszenie? Jesteśmy RIPOK-iem, zajmujemy się odbiorem, transportem oraz zagospodarowywaniem odpadów.
Jak często trzeba wykonywać badanie rezystancji cysterny? Jaki podmiot może kontrolować czy badanie to zostało przeprowadzone w odpowiednim czasie? Jakie uprawnienia należy posiadać, żeby móc przeprowadzić takie badanie?
To nadawca ma obowiązek określić, czy przewożona substancja jest niebezpieczna. W przypadku przewozów na potrzeby własne – przewoźnik jest jednocześnie nadawcą – i to on musi sklasyfikować towar pod kątem ADR.
Jesteśmy firmą produkcyjną z własnym transportem. Kierowcy ładują towar w Polsce i wiozą do Rumunii, gdzie towar jest rozładowywany. Wracają natomiast na pusto. Ciężarówki przejeżdżają przez Węgry - czy w takim przypadku nasza firma musi być zarejestrowana w systemie BIReg?
Sprawdź nasz portal - testuj przez 24h za darmo
Aktualności i porady ekspertów
Wzory dokumentów
E-biblioteka z raportami
Kancelaria Prawna Morawiec & Kot sp. z o.o. sp.k. to zespół prawników specjalizujących się w prawie gospodarczym, handlowym i transportowym, która świadczy pomoc prawną klientom indywidualnym oraz przedsiębiorcom. Prowadzi postępowania windykacyjne, weryfikuje umowy, podejmuje czynności ukierunkowane na założenie nowych podmiotów gospodarczych. Kancelaria prowadzi także postępowania celno-skarbowe. W sferze zainteresowań Kancelarii pozostaje również prawo upadłościowe.