O ile pośród kierowców samochodów osobowych największym uznaniem cieszą się Mapy Google, to w transporcie prym wiodą inne rozwiązania. Alternatywą dla Google Maps najczęściej są dedykowane nawigacje, oferujące funkcje użyteczne podczas kierowania samochodami ciężarowymi. Jednym z liderów tego rynku jest firma TomTom, rozwijająca między innymi swoje mapy Orbis Maps. Te doczekały się właśnie ważnej aktualizacji. Według producenta to najlepsze mapy na świecie.
Firma TomTom poinformowała o aktualizacji rozwijanych z myślą o zastosowaniach biznesowych map Orbis Maps. Nowość w kolejnym wydaniu stanowią aktualizacje danych geometrii pasa ruchu oparte na sztucznej inteligencji. Dokładność? Podobno do kilku centymetrów. TomTom Orbis Maps potrafią wizualizować te informacje w postaci trójwymiarowej dla każdej drogi. Aby było to możliwe, sięgnięto po obserwacje z pojazdów produkcyjnych, kamer samochodowych, zdjęć lotniczych i satelitarnych oraz badań lidarowych.
"Ulepszenie TomTom Orbis Maps stanowi przełomowy krok w technologii mapowania. Dzięki niezrównanemu zasięgowi i precyzji immersyjnej geometrii pasa ruchu 3D, Orbis Maps zapewnia opłacalne rozwiązanie dla firm. Innowacje te nie tylko przyspieszają rozwój zautomatyzowanej jazdy, ale także zapewniają urbanistom i urzędnikom państwowym wgląd, którego potrzebują, aby tworzyć inteligentniejsze i bardziej efektywne miasta.” - skomentował Mike Schoofs, Chief Revenue Officer, TomTom.
Orbis maps Źródło: TomTom
Kierowcy dzięki TomTom Orbis Maps mogą uzyskać dostęp do nawigacji 3D, na której widnieją nie tylko pasy ruchu, ale też trójwymiarowe budynki, a nawet roślinność. Na mapy nakładane mogą być dynamiczne warstwy z ruchem drogowym, efektami atmosferycznymi lub innymi personalizowanymi treściami. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z nich w trybie dwuwymiarowym.
Ze względu na stopień szczegółowości map, TomTom Orbis Maps mogą być szczególnie użyteczne w transporcie i logistyce. Umożliwiają zaawansowane planowanie tras, pozwalające oszczędzać czas, a co za tym idzie: redukować koszty.
Nowe mapy to także ważny krok w stronę automatyzacji transportu. Pozwolą one łatwiej nawigować w często skomplikowanych przestrzeniach miejskich poprzez lepsze przewidywanie trudnych sytuacji, występujących np. przy ruchliwych skrzyżowaniach. Wraz ze wzrostem liczby funkcji zautomatyzowanej jazdy na poziomach L2 i wyższym, zapotrzebowanie na najnowsze mapy poziomu pasa ruchu na wszystkich drogach rośnie.
Mapy już teraz obejmują 235 krajów, terytoriów zależnych i krajów nieuznawanych. Przypominamy, ze TomTom Orbis Maps wykorzystują standard uzgodniony i promowany przez Overture Maps Foundation, której współzałożycielami są firmy TomTom, AWS, Meta i Microsoft. Platforma TomTom Orbis Maps pozwala łączyć dane nie tylko Overture Maps Foundation, ale też OpenStreetMap.
Źródło: TomTom
Sprawdź, jak dostosować się do obecnych wymogów i przygotować na kolejne: