Filtruj treść
Filtruj

Leasing dla kuriera: finansowy czy operacyjny? Różnice, wady, zalety

Autor: Maksym Słomski

Dodano: 14 stycznia 2025
opel vivaro leasing dla kuriera operacyjny czy finansowy

Jeżeli już pracujesz lub dopiero planujesz zacząć pracę w branży kurierskiej, z pewnością przeczytałeś już wszystkie publikacje spod znaku "najlepsze auta dla kuriera". Być może zastanawiasz się jednak nad tym, który leasing jest najlepszy dla kuriera. Co wybrać: leasing finansowy (kapitałowy) czy operacyjny? Jakie są kluczowe różnice oraz wady i zalety poszczególnych leasingów? W tym artykule krótko i zwięźle rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

Leasing finansowy czy operacyjny dla kuriera?

W sieci nadal brakuje publikacji w zwięzły i zrozumiały sposób tłumaczących różnice pomiędzy leasingiem finansowym i operacyjnym. Wybierając najlepszy leasing dla kuriera po prostu musisz je znać. W tym celu zacznijmy od podstaw, a punkt wyjścia niechaj stanowi fakt, iż nawet 90% umów leasingu to leasingi operacyjne. Na czym polega leasing operacyjny, a na czym finansowy (kapitałowy)?

Leasing operacyjny - jak działa, na czym polega, co to jest?

Z perspektywy kuriera leasing operacyjny to umowa przypominająca najem. Właścicielem pojazdu pozostaje przez czas trwania leasingu leasingodawca i jest on wpisany jako składnik majątku firmy leasingowej. Podatek VAT doliczany jest do każdej faktury i nie trzeba opłacać go z góry. W przypadku samochodów używanych przez kurierów do celów mieszanych (prywatnych i służbowych) odliczenie VAT wynosi 50%.

Po zakończeniu tego rodzaju leasingu leasingobiorca (w naszym wypadku kurier) decyduje o tym, czy chce wykupić samochód osobowy lub dostawczy na własność, czy też pozostawić go leasingodawcy. Minimalny okres umowy leasingu wynosi 40% normatywnego czasu amortyzacji środka trwałego, co w przypadku samochodów osobowych oznacza 24 miesiące.

Uwaga

W świetle prawa stawka podatku VAT naliczanego do rat leasingowych zawsze wynosi 23%. Polskie prawo traktuje leasing operacyjny jako usługę.

Leasing finansowy (kapitałowy) - jak działa, na czym polega, co to jest?

Leasing finansowy, nazywany także leasingiem kapitałowym, przypomina kredyt. Kurier decydujący się na ten rodzaj finansowania może wprowadzić przedmiot do majątku (środków trwałych) swojej firmy od razu po jego otrzymaniu. To na leasingobiorcy ciąży w związku z tym obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Przedmiot leasingu pozostaje własnością leasingodawcy w czasie trwania umowy, a własność na leasingobiorcę przenoszona jest po zapłaceniu przez niego ostatniej raty.

W leasingu kapitałowym nie ma możliwości zwrócenia samochodu firmie leasingowej po zakończeniu umowy. Wybierając optymalny leasing dla kuriera trzeba pamiętać także o tym, że w leasingu finansowym cały podatek VAT opłaca się z góry. Oznacza to konieczność poniesienia wyższych nakładów "na start". Czas trwania leasingu jest w teorii dowolny, w praktyce najczęściej wynosi 12-24 miesiące.

Ważne: w przypadku leasingu finansowego VAT opłacany z góry odpowiada stawce związanej z danym towarem, a nie usługą. W świetle prawa jest związany z dostawą towarów - stąd właśnie taka fiskalna natura tej metody finansowania.

Mercedes-Benz Sprinter furgon.  | Źródło: Mercedes-Benz

W tym miejscu dochodzimy do zasadniczych różnic pomiędzy leasingiem finansowym i operacyjnym.

Leasing dla kuriera: różnice pomiędzy leasingiem operacyjnym i finansowym (kapitałowym)

Jak zapewne zauważyliście, leasing operacyjny wymaga mniejszej inwestycji "na start", gdyż nie trzeba opłacać podatku VAT "z góry". Decydując się nań kurier może również zrezygnować z wykupu samochodu na końcu trwania umowy i skusić się na nowy pojazd. Wada leasingu operacyjnego w postaci 23-procentowego podatku VAT w świetle 23-procentowej stawki obejmującej samochody nie jest wadą. Tą może być wymagany czas zawarcia umowy, choć tu należy pamiętać o możliwości cesji zobowiązania.

Istotną różnicą pomiędzy leasingiem finansowym i operacyjnym jest to, że kosztem podatkowym w leasingu finansowym jest część odsetkowa rat oraz odpisy amortyzacyjne. Kosztem dodatkowym są wydatki eksploatacyjne. W przypadku leasingu operacyjnego w kosztach uwzględnia się całą ratę - część kapitałową oraz odsetkową. Od podstawy opodatkowania odlicza się też kwotę czynszu inicjalnego i inne opłaty związane z leasingiem. Jak widać zachodzą spore różnice w kwestiach optymalizacji podatkowej.

Leasing kapitałowy uznaje się za atrakcyjny, gdy towar jest objęty stawką leasingu mniejszą niż 23%, a leasingobiorca chce zawrzeć umowę na krótki okres.

Maksymalny limit amortyzacji samochodu

Przypominamy, aby wybierając najlepszy samochód dla kuriera pamiętać o tym, że maksymalny limit amortyzacji to 150000 złotych dla samochodów spalinowych i 225000 złotych dla aut elektrycznych (BEV) i wodorowych.

Planowane zmiany limitów amortyzacji mają wejść w życie w 2026 roku. O ile utrzymana ma zostać kwota 225000 złotych dla samochodu elektrycznego lub wodorowego, to planuje się wprowadzić rozdział limitów na zależne od emisji dwutlenku węgla przez pojazd - 150000 złotych (emisja mniejsza niż 50 g CO2/km) i 100000 złotych (emisja większa niż 50 g CO2/km)

Leasing dla kuriera - czy ma sens, który wybrać?

Po lekturze tego artykułu zapewne każdy z Was będzie wiedział jaki leasing dla kuriera powinien wybrać - finansowy (kapitałowy) czy operacyjny. Łączy je wiele podobieństw – oba wiążą się z koniecznością opłacania rat, a przedmiot leasingu pozostaje własnością firmy leasingowej. W obu przypadkach da się przejąć przedmiot umowy na własność, a formalności na etapie zawierania umowy są ograniczone do minimum. Co najważniejsze: nie trzeba wnosić wysokiego wkładu własnego, choć w przypadku leasingu finansowego trzeba pamiętać o zapłaceniu podatku VAT z góry.

Różnice pomiędzy leasingiem operacyjnym i finansowym (kapitałowym) są jednak istotne i warto je przeanalizować, aby wybrać sposób finansowania świadomie i z pożytkiem dla swojej działalności

Źródło: mat. własny, zdj. tyt. Opel

Autor: Maksym Słomski

Pasjonat świata nowych technologii i motoryzacji, odpowiedzialny za dział aktualności. Z wykształcenia prawnik, z zamiłowania dziennikarz. Miłośnik kotów.
 

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody

 
   
     Kncelaria Morawiec Kot    
   
                       
 
 
   
                       
   
                       
 
 

Nagrody i wyróżnienia

 

 
                 
x