W Austrii od 1 stycznia 2025 roku weszło w życie nowe rozporządzenie dotyczące opłat drogowych, a nowe stawki i opłaty obowiązują już teraz. System opłat GO-Maut obejmuje pojazdy o DMC (dopuszczalnej masie całkowitej) przekraczającej 3,5 tony. Na taryfę łączną składają się różnicowane na podstawie klas emisji CO2 koszty infrastruktury, opłaty za emisje CO2 oraz dopłaty za zanieczyszczenie powietrza i obciążenie hałasem.
Opłacie odcinkowej dla pojazdów o maksymalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony podlegają w 2025 roku następujące odcinki tras:
Na oficjalnej witrynie GO-Maut pojawiły się zaktualizowane stawki opłat drogowych dla pojazdów silnikowych o maksymalnej dopuszczalnej technicznie masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Ważne od 1 stycznia 2025 roku opłaty drogowe w Austrii obejmują pojazdy trzech kategorii. Kategoria 2 to pojazdy 2-osiowe, Kategoria 3 - 3-osiowe, a Kategoria 4+ - mające 4 lub więcej osi.
Nowe opłaty drogowe w Austrii dla samochodów ciężarowych, autobusów i kamperów o DMC powyżej 3,5 tony są zróżnicowane w zależności od liczby osi, klasy emisji CO2 oraz kategorii pojazdu. W koszt wliczone są też dopłaty za związane z ruchem drogowym zanieczyszczenie powietrza i obciążenie hałasem (zróżnicowanej na podstawie klas emisji EURO) oraz dopłaty za emisje CO2.
Wszystkie poniższe austriackie taryfy przedstawione są w euro za kilometr, bez uwzględnienia 20% podatku VAT. Dodatkowo, na autostradzie A13 Brenner obowiązuje specjalna taryfa nocna w godzinach od 22:00 do 5:00.
Opłaty drogowe w Austrii ważne od 1 stycznia 2025 roku. Nowe stawki mogą zaskoczyć. | Źródło: go-maut.at.
Kierowcy powinni wiedzieć, że na autostradzie A12 Inntal na odcinku od granicy państwa w Kufstein do węzła Innsbruck-Amras (Unterinntal) obowiązuje taryfa podwyższona o 25% w stosunku do taryfy podstawowej za kilometr.
Kierowcy pragnący sprawdzić dokładne stawki i opłaty za przejazd drogami w Austrii, mogą skorzystać z internetowego kalkulatora. Znajduje się on pod tym adresem.
Źródło: go-maut.at, zdj. tyt. Canva (kompozycja własna)
Sprawdź, jak dostosować się do obecnych wymogów i przygotować na kolejne: