Do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez sąd nie można prowadzić pojazdów mechanicznych. Sąd natomiast musi też orzec środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.
Przeczytaj także:
Prowadzenie pojazdu bez ważnego prawa jazdy pociąga za sobą poważne konsekwencje, które oznaczają nie tylko kary finansowe, ale też prawne. Obecnie kara grzywny może wynieść od 1500 nawet do 30.000 zł. Dodatkowo każda sprawa trafia do sądu, gdzie będzie orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat.
Pomimo, iż jest to wykroczenie, organy kontrolne nie mogą zakończyć sprawy nałożeniem mandatu karnego, gdyż w każdym przypadku braku ważnego prawa jazdy - sprawa musi trafić do sądu.
Zgodnie z przepisami sąd musi też orzec środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów. Skutkiem zastosowania zakazu prowadzenia pojazdów jest zakaz ich prowadzenia przez określony okres oraz w zakresie wskazanym w orzeczeniu sądu – oznacza to, że skazany, wobec którego zastosowano zakaz nie będzie mógł przez określony czas prowadzić wszelkich albo określonych w orzeczeniu sądu pojazdów lub pojazdów mechanicznych.
Po orzeczeniu nie można skrócić czasu trwania orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów.
Co istotne, niezastosowanie się do orzeczonego środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów stanowi przestępstwo, o którym mowa w art. 244 Kodeksu karnego, które podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Powoduje także obowiązek orzeczenia zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres od 1 roku do 15 lat (art. 42 § 1a pkt 2 Kk).
W szczególnie uzasadnionych przypadkach sąd może odstąpić od wymierzenia kary lub środka karnego (art. 39 § 1 Kodeksu wykroczeń), co dotyczy również środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.
Natomiast w praktyce w przypadku omawianego wykroczenia, przepis (w brzmieniu nadanym ustawą z 2 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2021 r. poz. 2328) obowiązujący od 1 stycznia 2022 r., stanowi, że w razie popełnienia wykroczenia, o którym mowa w § 1, orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów. Jego treść nie pozostawia zatem sądowi orzekającemu swobody i wyboru.
Oznacza to obowiązek orzekania przez sąd środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów zawsze, gdy dojdzie do przypisania sprawcy wykroczenia z art. 94 § 1 Kw, popełnionego po 31 grudnia 2021 r.
Zatem uznanie za winnego wykroczenia implikuje konieczność orzeczenia wobec niego środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, a ponieważ obwiniony prowadził pojazd mechaniczny, zakaz winien odnosić się do tożsamego rodzaju pojazdów.
Brak orzeczenia tego środka karnego stanowi o rażącym naruszeniu prawa materialnego, tj. art. 94 § 3 Kw. Obecne orzecznictwo jest dość konsekwentne w tym zakresie (dla przykładu vide: wyrok SN z dnia 16 maja 2024 r. II KK 40/24).
Brzmienie przepisów
Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 1. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych.
§ 1a. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd inny niż mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze nagany albo karze grzywny do 1500 złotych.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu pojazd pomimo braku dopuszczenia pojazdu do ruchu.
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia, o którym mowa w § 1, orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.
Podsumowując – do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez sąd nie można prowadzić pojazdów mechanicznych. Okres zatrzymania prawa jazdy liczony jest od faktycznej daty tej czynności, a nie wydania wyroku przez sąd. Nie można też po raz kolejny przystąpić do egzaminu na prawo jazdy.
Trudno jest określić, jak długo może potrwać rozpatrywanie sprawy przed sądem, ponieważ to w dużej mierze zależy od ilości spraw załatwianych przez dany sąd. Niewątpliwe w mniejszych miejscowościach sprawy są szybciej rozpatrywane, niż w dużych aglomeracjach, gdzie jest znacznie większy wpływ spraw.
Szybko przygotuj i wypełnij bezpłatnie każdy dokument, jakiego potrzebujesz: od dokumentacji ZUS, po umowy pracownicze, od PIT- ów po dokumenty transportowe. Wyszukujesz dokument, widzisz wzór, jak go wypełnić, edytujesz, drukujesz, gotowe. Jeszcze nigdy sporządzanie dokumentów nie było tak proste. Zobacz i przekonaj się sam!
Teraz już bez trudu śledzisz zmiany prawne i wydarzenia ważne dla branży, aby wiedzieć o każdej ważnej zmianie przepisów lub rozporządzeniu.
Znajdziesz tu dane teleadresowe służb kontrolnych. Dowiesz się też, ile wynoszą kary ITD. Ponadto w tym dziale są też dostępne informacje na temat utrudnień w ruchu, kursów walut, ograniczeń w ruchu i dni świątecznych.
Sprawdź, jak dostosować się do obecnych wymogów i przygotować na kolejne: