Osoba, która miała okresowo zatrzymane prawo jazdy, w celu jego odzyskania, musiała udać się do wydziału komunikacji oraz uiścić opłatę 50 gr. Kierowcy nie wiedzieli o tym obowiązku, co powodowało, że siadali za kierownicą bez uprawnień. Od 10 września 2024 r. przepisy staną się bardziej przyjazne. Kierowca, który utracił prawo jazdy np. na 3 miesiące, będzie mógł ponownie kierować autem bez udania się do wydziału komunikacji. Uprawnienie do kierowania – po tym okresie - będzie zwracane automatycznie.
W Monitorze Polskim (12 sierpnia br.) ukazał komunikat Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. w sprawie określenia terminu wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających automatyczny zwrot zatrzymanego prawa jazdy lub pozwolenia na kierowanie tramwajem w systemie teleinformatycznym obsługującym centralną ewidencję kierowców.
Komunikat ten w praktyce zawiera jedno zdanie:
„Termin wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających automatyczny zwrot zatrzymanego prawa jazdy lub po-zwolenia na kierowanie tramwajem, o którym mowa w art. 102 ust. 2b ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących po-jazdami (Dz. U. z 2024 r. poz. 1210), w systemie teleinformatycznym obsługującym centralną ewidencję kierowców, określa się na dzień 10 września 2024 r.”
Oznacza ono, że od 10 września 2024 r. odebrane czasowo uprawnienia do kierowania, będą przywracane automatycznie, bez konieczności wizyty kierowców w wydziałach komunikacji oraz uiszczenia opłaty w wysokości 50 gr.
Było to o tyle problematyczne, że kierowcy nie wiedzieli o tym obowiązku. Obecnie nie trzeba wozić ze sobą dokumentu prawa jazdy. W związku z tym w sytuacji czasowego „odebrania” prawa jazdy, nie ma znaczenia fizyczne przekazanie tego dokumentu. Kierowca może nie mieć go przy sobie i po popełnieniu wykroczenia nie zostaje mu one odebrane. Natomiast kierowca traci uprawnienia do kierowania pojazdem.
Do tej pory, żeby je uzyskać z powrotem, konieczna była wizyta w wydziale komunikacji oraz opłacenie 50 groszowej opłaty. Kierowcy, często nie mieli tej świadomości, co powodowało, że wsiadali za kierownicę (niezależnie od tego czy posiadali plastykowe prawo jazdy czy też nie) natychmiast po upływie wskazanego okresu „utraty” prawa jazdy. Okazywało się jednak, że „nie odebrali” swoich uprawnień. Więc kierowali bez ważnego prawa jazdy.
Przepisy, które wchodzą w życie 10 września 2024 r. likwidują obowiązek stawienia się w wydziale komunikacji oraz opłacenia 50 gr. Uprawnienie do kierowania będzie zwracane automatycznie, bez obowiązku jego osobistego odebrania.