Filtruj treść
Filtruj

utrata prawa jazdy

  Czy zatrzymanie prawa jazdy w jednym kraju - obowiązuje w całej UE?

Czy zatrzymanie prawa jazdy w jednym kraju - obowiązuje w całej UE?

Obecnie zatrzymania prawa jazdy kierowcy za granicą, nie skutkuje w praktyce zakazem prowadzenia w innych krajach (wyjątkiem jest utrata prawa jazdy w kraju macierzystym). Unijni urzędnicy pracują więc nad przepisami o „ogólnounijnej” utracie prawa jazdy. Jednak problemem będzie zapewne ujednolicenie różnych dopuszczalnych stężeń alkoholu w poszczególnych krajach (od 0 do 0,8 promila). Ponadto planowane jest ujednolicenie systemów punktów karnych i obniżenie wieku kierowców ciężarówek do 18 lat. Sprawdź nad czym pracuje Komisja Europejska – w zakresie transportu.

Zatrzymanie prawa jazdy za granicą jest bardzo możliwym scenariuszem. W Danii jest to konsekwencja fałszowania wskazań tachografu, a w Niemczech znacznego przekroczenia dopuszczalnej prędkości, czy jazdy pod wpływem alkoholu. Państwa członkowskie w teorii wymieniają informacje na temat praw jazdy przez siebie wydanych, wymienionych, zastąpionych, przedłużonych lub cofniętych (art. 15). Jednak w praktyce są to w zasadzie martwe przepisy, które nie mają odpowiednika w ustawodawstwach krajowych innych państw członkowskich.

„Terytorialny” zakaz prowadzenia pojazdów 

W konsekwencji „zagraniczna” utrata uprawnień zwykle działa tylko na terytorium tego państwa.

Oczywiście inaczej jest w przypadku zatrzymania prawa jazdy, czy utraty uprawnień we własnym kraju. Jeśli bowiem polski kierowca straci uprawnienia w Polsce, to nie będzie mógł okazać prawa jazdy podczas ewentualnej kontroli za granicą i raczej nigdzie nie pojedzie.

Od 1 stycznia 2022 r. utrata prawa jazdy za manipulowanie tachografem

Od 1 stycznia 2022 r. utrata prawa jazdy za manipulowanie tachografem

W ostatnim czasie mocno nasiliły się zmiany przepisów dotyczących ruchu drogowego. Kolejną zmianą, jaka zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2022 r. jest utrata prawa jazdy - za zmianę zapisów aktywności na tachografie. Kierowca straci prawo jazdy na trzy miesiące. Celem tej zmiany jest wyeliminowanie z ruchu kierowców rażąco łamiących przepisy, a także podreperowanie budżetu wysokim karami.

Jedną z bardziej dotkliwych sytuacji z pewnością będzie utrata prawa jazdy za manipulację w zapisy aktywności kierowcy. Nowe przepisy zaczną obowiązywać już od pierwszego stycznia.

Niedozwolone manipulacje tachografem

Za niektóre manipulacje kierowca zawodowy straci prawo jazdy na trzy miesiące. Utrata nastąpi, jeżeli:

  • wbrew obowiązkowi nie rejestruje za pomocą tachografu na wykresówce lub karcie kierowcy wskazań w zakresie prędkości pojazdu, aktywności kierowcy lub przebytej drogi,
  • używa cudzej karty kierowcy, używa co najmniej dwóch własnych kart kierowcy, używa cudzej wykresówki, używa jednocześnie kilku wykresówek,
  • korzysta z niedozwolonego urządzenia, przedmiotu lub zmienionego oprogramowania umożliwiającego lub powodującego podrabianie lub przerabianie danych rejestrowanych przez tachograf,
  • tachograf został odłączony.
Korzyści 

Z artykułu dowiesz się:

  • Za jakie manipulacje tachografem kierowca utraci prawo jazdy?
  • Jakie są wyjątki od tej reguły tzn. mimo wykrycia prawo jazdy nie zostanie odebrane?
  • Jakie dodatkowe sankcje poniesie ponadto: kierowca, firma i zarządzający?
 

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody

 
   
     Kncelaria Morawiec Kot    
   
                       
 
 
   
                       
   
                       
 
 

Nagrody i wyróżnienia

 

 
                 
x