Czy spedycja może obciążać przewoźnika kosztami za niedopatrzenie z dokumentami (błędną datę rozładunku) oraz za kontakt z klientem, a także za brak kwitu paletowego (dokonano tylko wpisu w CMR ile palet pobrano). Czy tego typu zapisy w umowie ze spedytorem są zgodne z prawem?
W przypadku problemów przewoźnika ze spedytorem w pierwszej kolejności należy mieć na względzie, że współpraca między stronami jest ustalana na zasadzie swobody umów. Większość spedytorów narzuca przewoźnikom wzór umowy i warunków zlecenia, do których przewoźnik albo się zastosuje bez zastrzeżeń albo w ogóle nie będzie mógł przyjąć zlecenia.
Nie ma więc pola do negocjacji, chociaż oczywiście przy długotrwałej współpracy zawsze warto próbować ustalić wspólnie warunki umowy.
W przypadku, gdy jednak nie mieliśmy wpływu na treść warunków zlecenia, które mimo to przyjęliśmy, pozostaje nam się tylko do nich zastosować. Jednak należy pamiętać, że część z nich może okazać się nieważna, a więc warunkom zlecenia należy się zawsze dobrze przyjrzeć. Oto kilka problemów, na jakie należy zwrócić uwagę, realizując umowę.
Korzyści
Z artykułu dowiesz się:
Czy trzeba płacić wygórowaną karę np. 300 000 zł?
Co to znaczy, że kara musi być „wyliczalna”?
Jakie są poprawne, a jakie niedopuszczalne – zapisy o karach?
Co to znaczy „zakaz kontaktów z klientem”?
Pozostało jeszcze 84% treści
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.
Zyskaj dostęp do wszystkich płatnych treści na portalu
Zyskaj dostęp i korzystaj z:
Aktualności o zmianach przepisów transportowych zawsze będziesz na bieżąco
Interpretacji przepisów zawsze z komentarzem, z którego wszystko jasno wynika
Konsultacji z ekspertami pytasz i otrzymujesz odpowiedzi
Dobrych praktyk transportowych rekomendowanych przez kancelarie sposobów postępowania, które warto naśladować
Telefonicznego dyżuru eksperta osobiście zadaj pytanie a natychmiast otrzymasz rozwiązanie
Edytowalnych wzorów dokumentów każdy przygotujesz w kilka minut
E-biblioteki z najnowszymi e-raportami branżowymi do pobrania
Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu,możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu. Wyślij SMS o treści: WPR na numer 92568. Otrzymasz zwrotnego sms'a z kodem, który wpisz w poniższe pole. Koszt SMSa: 29 zł netto (35.67 zł brutto)
Laureatka prestiżowego konkursu Rising Stars Prawnicy – Liderzy jutra, zaliczona do grona 10-ciu prawników w Polsce, którzy swoją wiedzą, przedsiębiorczością oraz postawą społeczną realizują najwyższe standardy świadczenia usług prawnych. Ekspert z zakresu prawa związanego z transportem drogowym z wieloletnim doświadczeniem w doradzaniu firmom transportowym, autorka publikacji naukowych, współautorka książki o płacach minimalnych w UE oraz wieloletni prelegent prowadzący szkolenia z tematyki prawa transportowego. Co-fouder w projekcie HelpEar propagującym zatrudnianie w transporcie kierowców z ubytkami słuchu. Absolwentka studiów doktoranckich na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Kancelaria Prawna Błach Dynerowicz Bujak w Krakowie www.bdbkp.pl