Do tej pory odebranie prawa jazdy rozumianego jako dokument, nie wiązało się z odebraniem uprawnień kierującemu. Świadome tego osoby wykorzystywały tę sytuację. Prowadziły auta, a ewentualna kontrola policji, mogła się dla nich skończyć tylko niewielkim mandatem „za brak dokumentu”. Od 5 grudnia br. weszła w życie nowelizacja przepisów, która likwiduje tę lukę w przepisach. Ponadto wyeliminowano niektóre czynności administracyjne starostów związane z odbieraniem praw jazdy kierowcom prowadzącym pod wpływem alkoholu.
Dotychczas osoba, kierując pojazdem pod wpływem alkoholu, wobec której sąd orzekł zakaz kierowania pojazdami, miała cofane uprawnienia do kierowania pojazdami. Dodatkowo starosta wydawał skierowania na badania lekarskie i psychologiczne oraz na kurs reedukacyjny.
Skierowania te były wydawane w formie decyzji administracyjnych, co oznaczało m.in., że podlegały one zaskarżeniu. Mimo, że przepisy ustawy o kierujących pojazdami jednoznacznie wskazały, że te osoby są obowiązane odbyć badania czy uczestniczyć w kursach. Ale zaskarżać mogły.
Praktyka powodowała jednak, że osoby, które miały cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami, nie miały motywacji do odbywania badań lekarskich we wskazanych terminach (odpowiednio 1 miesiąc i 3 miesiące).
Zyskaj dostęp i korzystaj z:
Mam już dostęp
Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.
Sprawdź, jak dostosować się do obecnych wymogów i przygotować na kolejne: