Pracodawcy mają prawo ustalić dla kierowców niższe kwoty diet i ryczałtów noclegowych niż te przewidziane w rozporządzeniu o podróżach służbowych. Jaka powinna być treść tych postanowień, żeby były korzystne i bezpieczne dla pracodawcy?
Należności z tytułu podróży służbowej, jeśli są ustalone tylko w granicach limitów wskazanych w rozporządzeniu o należnościach przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej, nie podlegają opodatkowaniu. Taką interpretację otrzymała nasza kancelaria w odpowiedzi na wniosek o interpretację indywidualną dla przedsiębiorcy.
Razem ze skargą o sygnaturze K 11/15, która zakończyła się głośnym wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, w sprawie ryczałtów kierowców została wniesiona druga skarga. Ta skarga ciągle jeszcze czeka na rozpoznanie w Trybunale. Czego dotyczy?
Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 listopada 2016 r. zamieszanie wciąż trwa. Część kierowców wycofała pozwy, część roszczeń została oddalona, a – o dziwo chyba dla samych kierowców – część z nich, mimo wyroku TK, wygrała swoje sprawy. Coraz więcej pojawia się interpretacji ZUS-u, że ryczałty nie są oskładkowane, wbrew ostrzeżeniom niektórych, żeby zaprzestać ich wypłacania, ponieważ trzeba je oskładkować, ale z drugiej strony urzędy skarbowe milczą jak zaklęte. Co więc będzie dalej z ryczałtami?
Od wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 listopada 2016 r. trwa dyskusja, czy wypłacane ryczałty za noclegi powinny podlegać oskładkowaniu oraz czy stanowią przychód kierowcy osiągany z tytułu pozostawania w stosunku pracy. Sprawdź, czego masz się trzymać.
Ostatnio często zdarza się, że sądy odstępują od obciążania kierowcy kosztami procesu, w sytuacji gdy zapada wyrok oddalający powództwo o ryczałty. Sprawdź, co możesz zrobić w tej sytuacji.
Po najnowszym wyroku Sądu Najwyższego o ryczałtach kierowców w prasie ukazało się wiele artykułów, których autorzy twierdzą, że kierowcom nie należą się ryczałty za noclegi. Tak jednak nie jest. Sprawdź, jak obecnie powinieneś się rozliczać z kierowcami za podróże służbowe.
Dnia 9 marca 2017 r. zapadł wyrok Sądu Najwyższego (I PK 309/15), w którym uchylono wyrok Sądu Okręgowego w Kielcach, zasądzający ryczałty na rzecz kierowcy, i przekazano sprawę do ponownego rozpoznania. Od razu pojawiły się informacje prasowe, że kierowcy będą musieli oddawać zasądzone ryczałty. Jednak z tego wyroku póki co nie można wyciągnąć takich wniosków. Dlaczego?
Przewoźnicy mają coraz mniej czasu na wznowienie przegranych postępowań o wypłatę zaległych ryczałtów za noclegi. Jeśli chcesz odzyskać wypłacone pieniądze albo anulować wyrok, który nakazuje Ci je wypłacić, musisz się pospieszyć. Kiedy mija termin?
Do czasu, gdy nie zostaną wprowadzone przepisy o podróżach służbowych kierowców międzynarodowych, przewoźnik nie musi płacić za noclegi kierowców, jeśli nie przedstawili rachunków hotelowych. Tak orzekł sąd w Gorzowie.
ZUS poinformował, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 24 listopada 2016 r. nic nie zmienia w sprawie oskładkowania ryczałtów za noclegi kierowców. Nadal nie trzeba od nich odprowadzać składek.
Nasi partnerzy i zdobyte nagrody
/WiedzaiPraktyka
/wip
Sprawdź szczegóły »